Giorgia Meloni olasz miniszterelnök Li Csiang kínai kormányfővel való vasárnapi megbeszélése során az olasz-kínai együttműködés "újraindítását" ígérte, és e célból egy hároméves akciótervet írt alá az új együttműködési lehetőségek előmozdítására - jelentette a kínai állami média.

Meloni szombaton érkezett Pekingbe, ahol ötnapos kínai útjáról elmondta, hogy ez "annak az akaratnak a demonstrációja, hogy új szakaszba lépjenek, és hogy újraindítsák kétoldalú együttműködésüket". Hozzátette: az akcióterv célja az együttműködés új formáinak kipróbálása.

A vasárnapi tárgyalások után az olasz vezető azt is elmondta, hogy egy, a látogatása során aláírt ipari együttműködési memorandum olyan stratégiai ipari ágazatokra terjed ki, mint az elektromos mobilitás és a megújuló energiaforrások.

A találkozó során Li a kínai-olasz átfogó stratégiai partnerség huszadik évfordulóját kiemelve elmondta, hogy Kína is kész együttműködni Olaszországgal a kölcsönös politikai bizalom további erősítése, a kétoldalú kapcsolatok érettebb és stabilabb irányba való elmozdítása, valamint a két ország közötti együttműködések elmélyítése érdekében.

Vasárnap Meloni részt vett egy olasz-kínai üzleti fórumon is, amelyre több nagyobb olasz vállalat is meghívást kapott. A fórumon hangsúlyozta, hogy az esemény újabb jelét adja a kölcsönös érdeklődésnek, hogy jobban kiegyensúlyozzák egymás érdekeit és kereskedelmi cseréit.

A fórumon elhangzott beszédében hangsúlyozta, hogy a kínai befektetések Olaszországban körülbelül egyharmadát teszik ki a Kínában lévő olasz befektetéseknek, és szeretné, ha ez a különbség csökkenne.

"Kínának és Olaszországnak a mindenki számára előnyös mentalitást kell elfogadnia, és növelnie kell a kereskedelmi és befektetési együttműködést, még dinamikusabbá és fenntarthatóbbá téve azt" - fogalmazott Li a fórum megnyitóján.

Az olasz kormány tavaly decemberben jelentette be, hogy a Róma és Peking közötti kétoldalú megállapodás 2024. márciusi lejárta után kilép a kínai Egy övezet, egy út kezdeményezésből (Új Selyemút), miután 2019-ben a hét ipari nagyhatalom G7 csoportjából egyedüliként csatlakozott a projekthez.

(MTI)