Észtország újabb lépést tett az észt nyelv kizárólagossága felé az oktatásban, Kristen Michal új miniszterelnök első alkalommal összeülő kabinetje ennek megfelelő törvénymódosítás parlamenti beterjesztéséről döntött csütörtökön.

Michalt és 14 tagú kabinetjét kedden iktatták be. Michal Kaja Kallas helyére lépett, aki nemrég lemondott, hogy az Európai Unió külpolitikai főképviselője legyen.

Az új kormány jogszabály-módosítása mindenekelőtt az 1940-től 1991-ig a Szovjetunió részét képező balti állam oroszajkú kisebbségét érinti, amely Észtország 1,2 millió lakosának nagyjából negyedét teszi ki. A legtöbben a fővárosban, Tallinnban, illetve az orosz határ közelében, a keleti Narvában élnek.

Az oroszajkú kisebbség számára olyan iskolák működnek, amelyekben részben oroszul tartják az oktatást. Észtország azonban 2022 végén úgy döntött, hogy kizárólagossá teszi az észt nyelvet az oktatásban a 2024/25-ös új tanévtől kezdve.

Az oroszajkú kisebbség alacsony fokú beilleszkedése Észtországban és a többi balti országban is az ukrajnai háborúra tekintettel egyre inkább biztonsági problémaként merül fel a helyi politikai vezetők szemszögéből.

A mostani törvényjavaslat értelmében a tanároknak a jövőben C1 szintű (felsőfokú) észt nyelvtudást kell felmutatniuk. Ugyanez az elvárás az iskolák, illetve egyéb oktatási intézmények vezetőségei felé. A kisegítő tanároktól, illetve az óvodai gyermekgondozóktól B1 szintű (középfokú) nyelvtudást várnak el. A BNS helyi hírügynökség szerint a nyelvtudás igazolására határidőket állapítanak meg.

(MTI)