A Fatah, a Hamász és más palesztin csoportok képviselői kedden közös egységnyilatkozatot írtak alá Pekingben, a megállapodásban a köztük lévő megosztottság megszüntetésére és a palesztin egység megerősítésére tettek ígéretet - közölte a kínai állami média kedden.
Representatives from 🇵🇸14 Palestinian factions met in 🇨🇳China and signed the Beijing Declaration after reconciliation talks. pic.twitter.com/iNOywu21dn
— Li Jingjing 李菁菁 (@Jingjing_Li) July 23, 2024
A Gázai övezet háború utáni jövőjét megvitatva, a két rivális csoport tizenkét másik palesztin politikai frakcióval együtt ülésezett vasárnap óta a kínai fővárosban. A megbeszéléseket kedden zárták le, majd Vang Ji kínai külügyminiszterrel is találkoztak - jelentette a CGTN kínai tévécsatorna.
The Palestinian factions Hamas and Fatah signed a declaration in Beijing on ending the schism and strengthening Palestinian unity, reports.
— S p r i n t e r (@SprinterFamily) July 23, 2024
🇨🇳 Chinese Foreign Minister Wang Yi attended the signing ceremony. pic.twitter.com/J44Gm9TOLv
"Kína határozottan támogatja a palesztin nép igazságos ügyét legitim nemzeti jogainak helyreállításában, és támogatja az összes palesztin frakció párbeszéd útján történő megbékélését. Erre vonatkozóan töretlen erőfeszítéseket tettünk és teszünk" - mondta Mao Ning külügyi szóvivő hétfőn.
A Hamász hétfői közleménye szerint a tizennégy palesztin frakció egy Kínában tartott "megbékélési csúcstalálkozón" megállapodást ír alá, amelynek értelmében "ideiglenes nemzeti egységkormányt alakítanak, mely az összes palesztin terület felett rendelkezik majd".
China has quietly been working on the impossible — UNITING all the Palestinian factions, including Hamas and Fatah.
— China Perspective (@China_Fact) July 23, 2024
The “Beijing Declaration” is the most hopeful event for Palestine in decades.
Gaza will be rebuilt and then united with West Bank & Al Quds.#Palestinian #Beijing pic.twitter.com/Mu91td3avI
Ezt a kormányt a tizennégy aláíró frakció konszenzusával és az elnök döntése alapján alakítanák meg, és a palesztin alaptörvény szerint irányítanák - olvasható a közleményben.
A két rivális frakció már többször is tárgyalt az egység előmozdításáról azóta, hogy a Hamász fegyveresei 2007-ben egy rövid háborúban kiűzték a Fatahot a Gázai övezetből. Legutóbb április végén tárgyaltak Pekingben, ahol már kifejezték hajlandóságukat a megbékélés felé.
Kína régóta elismeri a palesztin államot, és többször is közvetítőként lépett fel a térség konfliktusainak rendezésében: 2023 márciusában Kína volt a házigazdája a Szaúd-Arábia és Irán között tárgyalásoknak is, amelyeken a két regionális nagyhatalom megállapodott a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról.
Izrael közben megölte a Hamász egyik parancsnokát Ciszjordániában
Az izraeli hadsereg kedden légicsapással megölte a Hamász katonai szárnyának helyi parancsnokát és az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai nevű palesztin katonai szervezet helyi vezetőjét Ciszjordániában.
A hadsereg szóvivője arról számolt be, hogy az izraeli légierő támadást intézett Ciszjordánia északi részén, Túl-Karmban, ahol tűzharc tört ki izraeli katonák és palesztin fegyveresek között.
Palesztin jelentések szerint a drónnal végrehajtott légicsapásban végeztek Asraf Nafettel, a Hamász katonai szárnyának helyi parancsnokával, valamint az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai helyi egységét vezető Mohamed Abu Abddal.
A rámalláhi jelentések szerint az izraeli rajtaütés során a túl-karmi menekülttáborban legalább öt ember életét vesztette, és hárman megsebesültek. A Palesztin Vörös Félhold szerint a halottak között egy nő is van.
A Palesztin Hatóság Rámalláhban működő egészségügyi minisztériuma arról is beszámolt, hogy az izraeli hadsereg szintén Ciszjordániában, a Hebron melletti Széírben megölt két palesztint, egyikük a 39 éves Dzsihád Salada volt.
Az izraeli hadsereg szóvivőjének jelentése szerint az éjszaka folyamán az izraeli légierő vadászgépei megtámadták a libanoni Hezbollah épületeit és létesítményeit a dél-libanoni Houla és Ajta-as-Sab falvak térségében. Előzőleg, hétfőn a Hezbollah számos rakétát és drónt indított Izrael északi határvidéke ellen.
Frissítés: Peking háromlépcsős megközelítést javasol a palesztinkérdés megoldására
A palesztin ügy a közel-keleti térség központi kérdése, Kína mindig is határozottan támogatta a palesztin népet legitim nemzeti jogainak helyreállításában, ezért Peking háromlépcsős megközelítést javasolt a palesztinkérdés megoldására - jelentette ki Vang Ji kínai külügyminiszter kedden.
A külügyi tárca vezetője a palesztin csoportok háromnapos pekingi megbeszélésének záróünnepségén elmondta, hogy Kína nem táplál önös érdekeket a palesztinkérdéssel kapcsolatban, az elsők között volt, akik elismerték a Palesztin Nemzeti Felszabadítási Mozgalmat (Fatah) és a Palesztin Hatóságot.
"A konfliktus mélypontjáról való elmozdulás érdekében Kína háromlépcsős megközelítést javasol" - mondta.
- Az első lépés az átfogó, tartós és fenntartható tűzszünet mielőbbi előmozdítása a Gázai övezetben, valamint a humanitárius segítségnyújtás és a segélyekhez való hozzáférés biztosítása, amelyben a nemzetközi közösségnek is együtt kell működnie.
- A második lépésként Peking a "palesztinok kormányozzák Palesztinát" elv fenntartását és a közös munkát hangsúlyozta, előmozdítva ezáltal a háború utáni kormányzást a Gázai övezetben. "Gáza Palesztina elválaszthatatlan és fontos része, a háború utáni újjáépítés mielőbbi megkezdése a következő szakasz sürgős kérdésévé vált. A nemzetközi közösségnek támogatnia kell a palesztin frakciókat abban, hogy nemzeti konszenzussal alakítsanak ideiglenes kormányt a Gázai övezetben és Ciszjordánia hatékony irányítása érdekében" - áll a javaslatban.
- Vang szerint a harmadik lépés pedig az, hogy Palesztinát az ENSZ teljes jogú tagjává kell tenni, és meg kell kezdeni a kétállami megoldás megvalósítását. Emellett támogatni kell egy jelentősebb, tekintélyesebb és hatékonyabb nemzetközi békekonferenciát.
"A nemzetközi közösségnek komoly hozzáállással kell támogatnia az érintett feleket a háromlépéses megközelítés végrehajtásában" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a tűzszünet és a humanitárius segítségnyújtás a legfontosabb prioritás jelenleg.
(MTI nyomán)