Bangladesben katonai egységeket irányított a kormány a pénteken elrendelt kijárási tilalom kezdete után a fővárosba, Dakkába és más nagyvárosokba a polgári hatóságok megsegítésére.

Az országban június eleje óta tartanak a tüntetések a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára fenntartó kvóta megszüntetését követelve. A több mint 170 milliós országban közel 32 millió fiatal munkanélküli vagy nem rendelkezik szakképzettséggel, és a tiltakozók szerint a kvótarendszer az országot 2009 óta vezető, 76 éves Vazed Haszina miniszterelnököt támogató csoportok rokonainak kedvez.

A tüntetések erőszakos összecsapásokba torkolltak a tüntető diákok, valamint a rendőrök és ellentüntetők között, amelyekben kedd óta legkevesebb százöten meghaltak, közülük legalább ötvenöten Dakkában, és mintegy hétszázan megsérültek.

A bangladesi tüntetők pénteken megrohamozták a Dakka központjában lévő Narszingdi negyedben álló börtönt, foglyok százait szabadították ki, majd felgyújtották az épületet.

A bangladesi kormányfő szóvivője szombaton azt mondta, hogy azért rendeltek csapatokat a nagyobb városokba, hogy segítsenek helyreállítani a rendet a polgári hatóságoknak. Dakka rendőrfőnöke pedig bejelentette, hogy az intézkedés feloldásáig tilos minden nagygyűlés, felvonulás és nyilvános összejövetel a bangladesi fővárosban.

(MTI)