A román kormány folytatná a Bukarest-Duna-csatorna építését, december végéig aktualiztálják a beruházás megvalósíthatósági tanulmányát - közölte csütörtökön Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter egy parlamenti interpellációra válaszolva.

Becslések szerint a beruházás költsége a korábban tervezett duplájára nő, mert az eddig elvégzett munkák állapota erősen leromlott a tárcavezető válasza szerint. A beruházás költségeit egy 2018-ban készített tanulmány 1,44 milliárd euróra (561,657 milliárd forint) becsülte, ami időközben közel 2,9 milliárd euróra (1131,116 milliárd forint) emelkedett - írta az economica.net.

A Bukarest-Duna-csatorna építése 1968-ban kezdődött, szorgalmazója Nicolae Ceausescu, a Román Kommunista Párt főtitkára volt. Szakértői becslések szerint 1989 decemberéig a munkálatok 70 százalékát végezték el 2,7 milliárd euró (1053,108 milliárd forint) összértékben.

A rendszerváltás után a beruházást leállították forráshiány miatt.

A Bukarest-Duna-csatorna két dél-romániai folyó, az Arges és a Bukaresten átfolyó Dambovita hajózhatóvá tételét feltételezi, az előbbit 73,2, az utóbbit 30,4 kilométeren. A Dambovitán 14 méteres szintkülönbséget kell leküzdeni két zsilippel, az Argesen pedig 53 méterest négy zsilippel. A korábbi megvalósíthatósági tanulmány szerint a két folyón maximum kétezer tonnás, 110 méter hosszú és 11,4 méter széles uszályok közlekedhetnek majd. Bukarestnek két kikötője lenne összeköttetésben a Dunával, azon keresztül pedig a Fekete-tengerrel. Sorin Grindeanu nem bocsátkozott becslésekbe a munkálatok megkezdésének időpontját illetően, ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a megvalósíthatósági tanulmány szerint a kivitelezés öt évet igényel. A csatornán a tanulmány szerint évi 24 millió tonna árut lehetne szállítani, azonban egyes szakértők szerint a beruházás gazdasági megtérülése kétséges.

(MTI)