Dél-Korea elnöke csütörtökön kinevezett egy volt észak-koreai diplomatát miniszterhelyettesnek, ami az eddigi legmagasabb szintű kormányzati pozíció az Észak-Koreából délre menekültek körében.
Tae Jongho Észak-Korea londoni nagykövetségének alkalmazottja volt, amikor 2016-ban Dél-Koreába dezertált. Elmondása szerint azért menekült el hazájából, mert nem akarta, hogy gyermekei nyomorúságos életet éljenek Észak-Koreában, továbbá kétségbeesett a phenjani vezető tisztviselők kivégzése miatt, és mindemellett Észak-Korea nukleáris ambíciói is aggasztották.
Észak-Korea a dezertálás után "emberi söpredéknek" nevezte volt diplomatáját, és azzal vádolta meg, hogy állami pénzeket sikkasztott el, illetve egyéb bűncselekményeket is elkövetett.
Jun Szogjol dél-koreai elnök most annak az egyesületnek a főtitkárává nevezte ki Taét, amely neki is tanácsot ad a két Korea békés egyesítésének lehetőségeivel kapcsolatban.
Ezzel a kinevezéssel Tae lett az első észak-koreai dezertőr, aki helyettes miniszteri pozíciót tölthet be Dél-Koreában. A férfit már 2020-ban beválasztották az ország parlamentjébe.
A dél-koreai elnök hivatala a kinevezéssel együtt közölte, hogy Tae a megfelelő személy a posztra, mivel felhasználhatja Észak-Koreában szerzett élettapasztalatait és a dél-koreai parlamenti külpolitikai és egyesítési bizottságában szerzett munkatapasztalatait is.
A dél-koreai elnök a múlt hét végén, a most első ízben megtartott "észak-koreai dezertőrök napján" ígéretet tett arra, hogy nagyobb kormányzati támogatást nyújt az északról átmenekülők életkörülményeinek javítására.
A szöuli egyesítési minisztérium szerint mintegy 34 ezer észak-koreai lakos telepedett le eddig Dél-Koreában, és az utóbbi években egyre több magas rangú menekült érkezett északról.
(MTI)