A NATO fokozza és kiterjeszti közös hadgyakorlatait Japánnal a tengeritől a kibertérig, hogy megbirkózzanak Európa és Ázsia egyre inkább összefonódó biztonsági kihívásaival - jelentette ki a Kyodo japán hírügynökségnek adott interjúban Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára.

A hírügynökség emlékeztetett arra, hogy a napokban tartott washingtoni NATO-csúcson Kisida Fumio japán miniszterelnök és a szövetség főtitkára közös tengeri hadgyakorlatok rendezéséről állapodott meg az euroatlanti térség vizein 2024 végéig és úgy döntöttek, hogy fokozzák a bizalmas információcserét.

Jens Stoltenberg az interjúban idézte a japán kormányfőnek azt a kijelentését, miszerint "ami ma Ukrajnában történik, az holnap Ázsiában is megtörténhet", és ehhez hozzátette: "Mindannyiunk érdeke, hogy megakadályozzuk Vlagyimir Putyin elnök győzelmét Ukrajnában".

Arra a kérdésre, hogy Észak-Korea milyen szerepet játszik az ukrajnai háborúban, Stoltenberg azt mondta, "nincs kétség", hogy az ázsiai ország "jelentős katonai támogatást" nyújt Oroszországnak.

Mint mondta: bár nem hajlandó érzékeny hírszerzési információkat nyilvánosságra hozni, "teljesen egyértelmű", hogy a 32 tagú szövetséget "mélyen aggasztja" annak a lehetősége, hogy Oroszország támogassa Észak-Korea rakéta- és nukleáris programját, cserébe lőszerekért és fegyverekért Phenjantól.

Japán az elmúlt években aktívan bővítette együttműködését az észak-atlanti szövetséggel. A japán miniszterelnök zsinórban harmadszor vett részt a NATO-csúcson. Tokió a NATO állandó partnere, a szövetség brüsszeli főhadiszállásán pedig japán képviselet működik.

(MTI)