Az amerikai kongresszus felsőháza (szenátus) szombat hajnalban jóváhagyta azt a törvénycsomagot, amely a szeptember 30-ig tartó folyó pénzügyi év végéig meghosszabbítja a szövetségi minisztériumok jelentős részének munkáját, elhárítva ezzel a leállás veszélyét.

A csaknem 1200 milliárd dolláros törvénycsomagot a szenátus 74 tagja támogatta, 24-en ellenezték. Nem sokkal korábban a képviselőház 286:134 ellenében adott szabad utat a tervezetnek.

Joe Biden amerikai elnök megígérte, hogy aláírja a dokumentumot, aminek a nap folyamán eleget is tett, így az törvényerőre emelkedett, lehetővé téve a kormányzati munka teljes körű finanszírozását a pénzügyi év végéig, októberig.

A számos kompromisszummal elfogadott törvényjavaslat egyebek között forrást biztosít a fegyveres erőknél szolgálók béremelésére, és megszünteti az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynökségének amerikai finanszírozását.

A szenátusi jóváhagyásról mintegy két órával a végső határidő lejárta után született döntés, ami azt jelenti, hogy technikailag leállt a kormányzati intézmények egy részének finanszírozása. A Fehér Ház költségvetési hivatala ugyanakkor jelezte, hogy hivatalosan nem jelenti be a leállást, tekintettel arra, hogy küszöbön áll a szavazás és hogy az amerikai elnök még szombaton aláírja a törvényjavaslatot.

(MTI)