Az egykori haditengerész, Lawrence Faucette végstádiumú szívelégtelenségben szenvedett, állapota miatt nem volt alkalmas arra, hogy emberi szívet kapjon. Szeptember 20-án ezért génmódosított sertésszívet ültettek be neki.
A Marylandi Egyetem Orvostudományi Karának közlése szerint a műtét sikeres volt, az első hónapban a transzplantált szív jól működött. A férfi október közepén már felállt, és megkezdték a fizikoterápiáját. A rákövetkező napokban azonban a kilökődés jelei mutatkoztak az 58 éves férfin, végül hétfőn elhunyt.
Lawrence Faucette szeptemberben, a beültetés előtt (fotó: Mark Teske/University of Maryland School of Medicine/AP)
Feleségének közlése szerint férje tisztában volt azzal, hogy kevés időt tölthet velük, és sosem gondolta volna, hogy ilyen sokáig életben fog maradni. Hozzátette: a műtétet azért vállalta, mert ezzel másokért tudott tenni. Orvosaitól is azt kérte, hogy hozzák ki a legtöbbet az operáció tapasztalataiból.
Már évek óta kutatják, miként lehetne állatokban tenyésztett szerveket felhasználni életmentő transzplantációs beavatkozásokra. A korábbi kísérletek rendre kudarcot vallottak, mivel a páciensek szervezete egyáltalán nem tudta befogadni ezeket a szerveket. Azért, hogy megakadályozzák a kilökődést, az állati szervből eltávolítottak bizonyos sertésekben jelen lévő géneket, miközben emberi géneket adtak hozzá.
Az első ilyen génmódosított sertésszív-transzplantációt is ugyanebben a kórházban hajtották végre 2022. januárban. Az 57 éves David Bennett két hónapig élt az állati eredetű szívvel. Azt nem sikerült tisztázni, hogy az ő esetében mi vezetett az összeomláshoz, de később sertésvírust mutattak ki a szervezetéből.
A második génmódosított sertésszív beültetése előtt teljes vírustesztet végeztek, ami negatív lett. Egyelőre vizsgálják, hogy a második beavatkozást követően pontosan mi okozta a problémát.
Több mint 100 ezer ember szerepel az Amerikai Egyesült Államok transzplantációs listáján, a legtöbben vesére várnak. Évente több ezren azért halnak meg, mert nem jutnak időben megfelelő szervhez. A tudósok azt remélik, hogy erre a sikeres xenotranszplantációk megoldást jelentenek majd.
(AP - Index)