Tizenkét évi megvetés után meleg fogadtatásban részesült Bassár el-Aszad szíriai elnök az Arab Liga idei csúcstalálkozóján pénteken Dzsiddában.



Fotó: Saudi Press Agency / AP

A találkozó házigazdája, Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg kézfogással, majd öleléssel és csókkal üdvözölte Aszadot.

Nyitóbeszédében kifejezte abbéli reményét, hogy "Szíria visszatérése az Arab Liga tagjai közé segít megoldani az ország belső válságát". Hozzátette: Szaúd-Arábia "nem fogja hagyni, hogy a régió konfliktusok gócpontja legyen".

Az Arab Liga külügyminiszterei a hónap elején döntöttek arról, hogy helyreállítják Szíria tagságát a pánarab szervezetben. A tagság 2011-es felfüggesztésének oka az volt, hogy Aszad vérbe fojtotta az "arab tavasz" forradalmi hullám ottani demonstrációit, majd ez (nyugati segítséggel - a szerk.) polgárháborúvá fajult, és több mint 350 ezer ember halálát okozta.

Az arab országok a szír elnök fogadásával jelentős lépést tettek afelé, hogy Szíriát kiszakítsák az Iránnal való szoros szövetségéből - írja a Reuters. Aszad beszédében hangsúlyozta is - Irán említése nélkül -, hogy országa "múltja, jelene és jövője az arabizmus".

Konkrétabban beszélt viszont a még mindig ellenség Törökországról, ahonnan szerinte "a terjeszkedő oszmán gondolat veszélye" fenyeget. Célzott arra a vádra is, hogy Ankara a Muszlim Testvériség nemzetközi iszlamista szervezet befolyása alatt áll. A szervezetre Damaszkuszban és több más arab országban fenyegetésként tekintenek.

Ankarával szintén a szíriai háború kirobbanása óta ellenséges a viszonya Damaszkusznak, mert Recep Tayyip Erdogan török elnök támogatta és még most is támogatja a szunnita szír felkelőket, a kurdok ellen pedig csapatokat küldött Észak-Szíriába.

A csúcstalálkozón részt vett Tamim bin Hamad asz-Szani katari emír is - aki 2018-ban még azt mondta: nem tud tolerálni "egy olyan háborús bűnöst", mint Aszad -, de még azelőtt távozott, hogy a szíriai elnök megtartotta a beszédét.

A találkozón részt vesz Volodimir Zelenszkij is. Az államfő érkezésekor közölte, hogy az ukrán-orosz fogolycserékben való esetleges közvetítésről tárgyalna, miután Szaúd-Arábia tavaly vállalt ilyen szerepet. De beszél majd energetikai együttműködésről is Rijáddal. Szaúd-Arábia és szomszédai ugyanis jó kapcsolatokat ápolnak Oroszországgal, az ukrajnai háborúval kapcsolatban pedig semleges állásponton vannak. Emiatt Zelenszkij arra kérte az Arab Liga tagjait, hogy támogassák Kijev béketervét.

Frissítés: "történelmi" jelentőségű tárgyalást tartott a tunéziai és a szíriai elnök

Kaisz Szaíd tunéziai elnök "történelmi" jelentőségűnek nevezte a Bassár el-Aszad szíriai államfővel tartott pénteki tárgyalásait az Arab Liga dzsiddai csúcstalálkozóján - közölte a tunéziai elnöki hivatal. Aszad pedig a szélsőségesek elleni összefogással büszkélkedett hírügynökségek helyszíni jelentése szerint.

"Közösen lépünk fel a sötétség ellen!" - jelentette ki a szíriai elnök egy tunéziai televíziónak nyilatkozva Dzsiddában, utalva mind a Tunéziában, mind Szíriában a hatalom által szélsőségesnek bélyegzett erőkre utalva. "Tunézia az iszlamista gondolkodásmód melegágya volt valamikor, de Kaisz Szaíddal való találkozóm után meg vagyok győződve arról, hogy az emberek nem változtak meg ott, és Tunézia ugyanolyan, mint volt" - tette hozzá.

A 2010-ben éppen Tunéziából kiindult forradalmi hullám, az "arab tavasz" ottani eseményei eredményeképpen Tunézia Aszad egyik legélesebb bírálója volt, Szaíd személyében azonban a tunéziai vezetés 2019 óta ismét egyre nagyobb hatalmat összpontosít a kezében. 2012-ben Tunisz is megszakította diplomáciai kapcsolatait Damaszkusszal, de idén áprilisban helyreállította.

A csúcstalálkozón felszólalt az ügyvezető libanoni kormányfő is. "A (szíriai) menekültek visszatérése nem valósítható meg, ha a nemzetközi közösség támogatásával az arabok nem egyesítik erőiket" - jelentette ki Nadzsib Mikáti. "A két nép testvériségébe vetett hitből és humanitárius megfontolásokból Libanon soha nem habozott kinyitni a kapuit" a szír menekültek előtt, ám a helyzet elérte azt a pontot, ahol már sem az infrastruktúra, sem a társadalmi és a politikai közösség nem tud több nyomást elviselni.

(MTI nyomán)

Korábban írtuk: Még az Arab Liga csúcstalálkozójára is be tudott pofátlankodni a kijevi zsidó