A litván parlament jóváhagyta kedden, hogy a biztonsági szervek kényszer alkalmazásával is kitoloncolhatnak illegális bevándorlókat, miután az elmúlt két évben tömegesen érkeztek főként ázsiai vagy afrikai származású migránsok a zöldhatáron keresztül, a szomszédos Fehéroroszországból.
A 141 tagú litván törvényhozásban a jelen lévő képviselők közül 86-an támogatták és nyolcan ellenezték a tervezetet, húsz tartózkodás mellett.
Az elfogadott jogszabály értelmében rendkívüli helyzetben vagy szükségállapotban a biztonsági szervek visszatérésre kényszeríthetik azokat a migránsokat, akik nem kijelölt átkelőhelyen lépik át az államhatárt.
Agne Bilotaite litván belügyminiszter a parlamenti döntést követően újságíróknak elmondta, "nemzetbiztonsági és emberi jogi szempontból sem könnyű ez a döntés, de nincs más megoldás, mert meg kell védenünk magunkat, és erre megvannak az eszközeink". Hozzátette: tudomása szerint Minszk jelenleg azon dolgozik, hogy közvetlen repülőjáratokkal kösse össze Fehéroroszországot Iránnal és Irakkal, ami azzal a veszéllyel járna, hogy e két országból is érkezhetnének Minszkbe olyan migránsok, akik a litván határon akarnak bejutni az EU-ba.
Bár a 700 kilométer hosszú fehérorosz határon 550 kilométer hosszan megépült a litván szögesdrótkerítés, és ennek eredményeképpen jelentősen csökkent a bevándorlók száma, a naponta elfogott illegális határátlépők száma továbbra is több mint tíz.
2021 augusztusa óta több mint húszezer embert küldtek vissza Litvániából Fehéroroszországba, ezt azonban eddig a belügyminiszter, később pedig a kormány utasítása alapján tették.
Az államhatártörvény módosításai május 3-án lépnek hatályba, ha addig Gitanas Nauseda elnök is jóváhagyja őket.
(MTI)