Szerhij Cserevatij, az ukrán keleti fegyveres erők szóvivője kedden egy tévéműsorban elismerte, hogy a Wagner orosz zsoldoscsoport valóban kitűzött egy orosz zászlót a Donyeck megyei Bahmutban a városházára, a hivatali épület azonban szavai szerint már régóta megsemmisült.




A szóvivő elismerte, hogy Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport alapítója valószínűleg járt Bahmutban. "Zászlókat tűz ki olyan épületekre, amelyek fizikailag régóta nem léteznek, mint például közlése szerint a városházára, amely egyszerűen megsemmisült" - fogalmazott Cserevatij. Hangsúlyozta, hogy továbbra is Bahmut áll az orosz hadsereg - elsősorban a Wagner-csoport - támadásainak középpontjában.

"Csak az elmúlt 24 órában 32 ellenséges támadás és 26 összecsapás történt magában Bahmutban és a város környékén" - emelte ki. Kifejtette, hogy 238 alkalommal nyitottak tüzet az orosz erők az ukrán katonák állásaira ágyúkkal és rakétatüzérségi eszközökkel. Eközben 91 orosz katona vesztette életét, 119-en sérültek meg a harcokban, megsemmisült egy orosz harckocsi, egy Grad rakéta-sorozatvető és három lőszerraktár - tette hozzá.

Prigozsin hétfőn kijelentette, hogy az orosz erők "jogi értelemben" elfoglalták Bahmutot. Egyúttal elismerte, hogy a város nyugati részében maradtak ukrán csapatok - emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.

Olekszij Dmitraskovszkij, a délkelet-ukrajnai védelmi erők sajtóközpontjának képviselője úgyszintén az ukrán televíziók által sugárzott műsorban kijelentette, hogy az orosz csapatoknak nincs logisztikájuk ahhoz, hogy a teljes arcvonalon harci műveleteket hajtsanak végre, ezért nem támadnak az utóbbi időben a Zaporizzsja megyei frontszakaszon.

Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője arról beszélt a tévéműsorban, hogy az orosz erők változatlanul napi szinten tíz-tizenöt, legfeljebb húsz irányított légibombát lőnek ki a frontvonalra és a front menti területekre. Hozzátette, hogy olyan lövedékeket indítanak Szu-35 és Szu-34-es gépekről, amelyek akár hetven kilométert is képesek repülni, és komoly fenyegetést jelentenek. Elismerte, hogy az ukrán légierőnek nincsenek eszközei, amelyekkel hatékonyan reagálhatna ezekre a támadásokra. Ismételten hangsúlyozta, hogy Ukrajnának emiatt nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerekre - például Patriot típusú rendszerre - és modern többcélú vadászgépekre van szüksége.

Húsdaráló kontrollált körülmények közt?

Szándékosan változtatták húsdarálóvá Bahmut térségét az oroszok, a műveleti tervezésben a Wagner zsoldosbrigád mellett Szergej Szurovikin orosz tábornok is részt vett – állítja Telegram-csatornáján a Wagner vezére.

Prigozsin már többször is beszélt arról, hogy Bahmut várost szándékosan nem foglalták el rövid idő alatt az oroszok, mivel minél több ukrán katonát és hadianyagot akartak a térségbe terelni, hogy az orosz haderő "kontrollált körülmények" közt tudja felőrölni az ukrán haderőt.

Most ismét ezt az álláspontot hangoztatta a zsoldosvezér, amikor egy újságíró arról kérdezte, hogy ki felelős a "bahmuti húsdaráló művelet" tervezéséért.

A Wagner csoport vezére válaszában azt írta: a Wagner PMC vezetőinek döntése volt a város térségének húsdarálóvá változtatása, de a műveleti tervezésben fontos szerepet játszott Szergej Szurovikin tábornok is, a "különleges művelet" korábbi vezetője.

"Számos döntést, melyet akkor hoztunk, én neki tulajdonítok" – írja a Wagner vezetője.

Bahmutot szeptember óta ostromolják nagy erőkkel az oroszok – a legtöbb nyugati elemzés szerint a Wagnernek lényegesen súlyosabb veszteségei vannak a régióban, mint az ukrán hadseregnek. Ugyanakkor lehet arról is elemzéseket olvasni, hogy miközben a Wagner alacsony képzettségű börtönviselt milíciákat küld meghalni Bahmut térségében, Ukrajna számos jól képzett katonát vesztett a városért folytatott harcokban.

(MTI - Portfólió nyomán)

Korábban írtuk: Prigozsin állítólag kitűzte az orosz zászlót a bahmuti városházára - az ukránok szerint nem igaz