Közel ötödével esett vissza az orosz állami gázcég, a Gazprom földgázkitermelése. Ráadásul ebben az adatban a teljesen üresen elfáklyázott több millió köbméternyi gáz is benne van, amit a finn határ túloldalán égettek el. A gázkutak egy részét le is zárta a cég, ezeket pedig nagyon nehéz újraindítani, írja a Napi.hu.



Illusztráció: Getty Images

A Gazprom gázkitermelése az előző év azonos időszakához képest 18,6 százalékkal, 344 milliárd köbméterre csökkent az előzetes becslések szerint, míg a nem FÁK-országokba irányuló gázexport 10 hónap alatt 42,6 százalékkal (67,6 milliárd köbméterrel) 91,2 milliárd köbméterre esett – jelentette a gázholding az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ szerint.

Eközben a Gazprom átlagos napi exportja októberben 11,5 százalékkal csökkent havi szinten, 139 millió köbméterre. A gázvállalat a megerősített kéréseknek megfelelően továbbra is szállít gázt még Európába is, de most már lényegében csak a Magyarországra futó Török Áramlaton keresztül.

Mindezek az adatok azt mutatják, hogy teljesen tévesek voltak azok a feltételezések, hogy miután európai piacait az orosz-ukrán háború miatt szépen lassan elveszíti a Gazprom, úgy majd Indiában és Kínában talál új vevőket. Egyrészről ezekbe az országokba nincsenek meg a teljes kapacitású gázvezetékhálózatok, másrészt egyelőre más vevők sem keresik az oroszok kegyeit.

A tényleges gázkitermelési statisztikáknál várhatóan jelentős visszaesések jönnek még: ugyanis egészen májustól szeptemberig a Gazprom elfáklyázta a nem leszállított gázmennyiségeket. Ilyenkor egyszerűen begyújtják és elégetik a felesleget, ha azt már nincs hol tárolni, a csöveket pedig nem akarják leállítani. Finnország mellett biztosan több millió köbméternyi gázt égettek el, de vélhetően ez történt a német és lengyel hálózatok orosz végpontjainál is.

Oroszországban sem kell annyi földgáz

A vállalat gázszállító rendszeréből származó belföldi szállítások iránti kereslet 5,6 százalékkal (11,1 milliárd köbméterrel) csökkent a vizsgált időszakban.

„A Gazprom és a CNPC közötti hosszú távú kétoldalú szerződés keretében tovább növekszik a Kínába irányuló gázexport a Power of Siberia gázvezetéken keresztül. A szállítások rendszeresen meghaladják a napi szerződéses mennyiséget” – olvasható a jelentésben, amelyben viszont nem számoltak be az exportmennyiségekről. Az viszont a teljes FÁK-on kívüli exportadatokból látszik, hogy a készleteknek csak töredékét sikerül eladni Kínának, ráadásul nem is az Európát kiszolgáló gázmezőkről.

Mindez azért is probléma, mert a gázkutak leállítása – amelyre szükség lesz, ha nem tudják exportálni a készleteket – kétélű fegyver: ugyan segít a készletek megőrzésében, de körülbelül 40-50 százalék az esély, hogy nem tudják újraindítani az adott gázkutat.

„Az Európai Unió gázfogyasztásának csökkenése a globális gázkereslet csökkenésének egyik fő mozgatórugója lett. Az első előzetes becslések és a rendelkezésre álló aktuális adatok szerint a globális gázkereslet több mint 40 milliárd köbméterrel csökkent 2022 tíz hónapjában” – értékelte a piaci helyzeteket a Gazprom.

Ebből a mennyiségből az Európai Unió 27 országa mintegy 85 százalékkal, azaz 36 milliárd köbméterrel részesedik. Az Egyesült Királyságban is csökkent a gázfogyasztás, mintegy 4 milliárd köbméterrel az említett 2022-es időszakban. Ez azt jelenti, hogy az EU és az Egyesült Királyság együttesen mintegy 95 százalékban felelős a globális gázkeresletben megfigyelhető csökkenésért – közölte a Gazprom.