Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint az Oroszország és Ukrajna közötti békemegállapodás elősegítésének egyetlen módja az, ha segítenek Kijevnek katonailag megvédeni magát.
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala
"A békét úgy lehet elérni, ha támogatjuk Ukrajnát, ez az egyetlen esélyünk arra, hogy a két fél tárgyalóasztalhoz üljön" – mondta Meloni a parlamentben az újonnan kinevezett "jobboldali" kormányáról szóló bizalmi szavazás előtt.
Meloni többször is támogatásáról biztosította Kijevet, míg koalíciós szövetségesei, Silvio Berlusconi és Matteo Salvini sokkal ambivalensebbek voltak a kérdésben a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz kötődő kapcsolatuk miatt – írja az al-Dzsazíra nyomán az Index.
Frissítés: Berlusconi is "Ukrajna jogait" akarja védeni
Az MTI részletesebb híre:
A békét Ukrajna támogatásával lehet elérni Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint, akinek kormánya a felsőházban is bizalmat kapott szerda este.
A szenátus 115 igen, 79 nem szavazattal és 5 tartózkodással bizalmat adott a Meloni-kormánynak, miután a képviselőház többsége már kedden támogatásáról biztosította.
Giorgia Meloni ugyanazt a beszédet nyújtotta be a felsőházban, melyet az alsóházban mondott el. A frakciók szándéknyilatkozataira válaszolva a kormányfő kitért az ukrajnai háborúra. Úgy vélte, hogy a háborúkban a felek közötti tárgyalásokat csakis egyensúlyteremtéssel lehet előmozdítani: "Hacsak nem akarjátok azt állítani, hogy a békét megadással lehet elérni, a békét Ukrajna támogatásának folytatásával lehet elérni, lehetővé téve számára a védekezést".
Hozzátette: "azon dolgozunk, hogy igazságos béke szülessen, de meg kell értenünk, hogy az miként érhető el: békét nem lehet teremteni szivárványszínű zászlók lobogtatásával a tereken". Giorgia Meloni arra utalt, hogy a pacifisták ilyen zászlókkal tüntetnek.
A jobboldali miniszterelnök beszédében egyebek között bejelentette, hogy fel akarja emelni a készpénzbefizetések felső határát a jelenlegi kétezer euróról tízezer euróra.
A koronavírus-járvány utáni helyreállításra szánt források felhasználásának felgyorsítását ígérte, miután a tavaly az előirányzott 42 milliárd euróból Róma csak 21 milliárdot használt fel.
A párt- és frakcióvezetők felszólalásai között várakozás előzte meg a Hajrá Olaszországot (FI) elnöklő Silvio Berlusconi szavait, aki kilenc év után tért vissza a parlamentbe, ahonnan 2013-ban adócsalás miatti jogerős ítélet miatt zárták ki. Berlusconi örömét fejezte ki, hogy éppen akkor térhetett vissza a szenátusba, amikor az olaszok ismét a jobbközépre bízták a kormányzást. Emlékeztetett, hogy 28 évvel korábban ő indította útjára a jobbközép koalíciót.
Korábban fenntartást váltottak ki Giorgia Meloni részéről is Berlusconi kijelentései, miszerint továbbra is szoros baráti kapcsolatot ápol az orosz elnökkel, és a háborúért az ukrán elnököt tartja felelősnek.
Berlusconi most azt hangoztatta, hogy a Hajrá Olaszország és ő személyesen sohasem hozott olyan nemzetközi politikai döntést, amely ne a nyugat és a szabadság mellett foglalt állást. A jelenlegi helyzetben "nem tehetünk mást, mint hogy védjük Ukrajna jogait. (...) A békén kell dolgoznunk, teljes összhangban szövetségeseinkkel, és az ukrán nép akaratát tiszteletben tartva" - mondta Silvio Berlusconi. Megjegyezte, elkötelezettségét senki sem vonhatja kétségbe.
Korábban írtuk:
- Orbán kedvenc neokohnjai már nagyon lelkesednek az Izrael-rajongó Meloniért