Megfékezték a lángokat vasárnap Afrika legmagasabb hegyén, a Kilimandzsárón - közölték a tanzániai hatóságok.
A tűz péntek este tört ki a Karanga tábor közelében, amely a túrázók és hegymászók megállóhelye, mintegy 4 ezer méteres tengerszint feletti magasságban, az "Afrika tetejére" (5895 méter) vezető egyik legnépszerűbb hegymászó útvonalon.
"Sikerült ellenőrzés alá vonnunk a tüzet. A legtöbb területen már nagyrészt kialudtak a lángok, bár még mindig vannak zsarátnokok" - mondta Eliamani Sedoyeka, a tanzániai idegenforgalmi minisztérium képviselője vasárnap reggel a TBC állami műsorszolgáltatónak.
A wildfire has broke out in Tanzania on Mount Kilimanjaro. The fire is near a base camp on Africa’s tallest peak. The cause is yet to be determained.
— TheHotshotWakeUp: Podcast (@HotshotWake) October 23, 2022
📷: @RealKombe #wildfire #Kilimanjaro #Tanzania #fire pic.twitter.com/ywWvExLUyA
A tűznek nem voltak áldozatai. A túrázók és hegymászók körében különösen népszerű északkelet-tanzániai turisztikai helyet évente több tízezer ember keresi fel.
Összesen ötszáz embert - tűzoltókat, a nemzeti parkok hatóságának munkatársait, rendőröket, valamint civileket (diákokat, lakosokat, egy utazásszervező cég alkalmazottait) - mozgósítottak az erős szél által gerjesztett tűz megfékezésére.
A közösségi oldalakon szombaton terjedő videókon látható volt, ahogy a hatalmas lángnyelvek felemésztik a bokrok alkotta növényzetet, és sűrű, szürke füstfelhőket eregetnek.
Heartbreaking 💔 #Kilimanjaro pic.twitter.com/mFndyDrQGz
— Salim Kikeke (@Salym) October 23, 2022
A tűzoltóknak sikerült megakadályozniuk, hogy a lángok elérjék a tűzfészek alatti erdős területet.
Bár a tűz okát hivatalosan még nem azonosították, Sedoyeka szombat este azt mondta, "lehetséges, hogy egy hegymászó vagy mézgyűjtők gondatlanságból okozták a tüzet".
Két évvel ezelőtt, 2020 októberében egy hét alatt 95 négyzetkilométernyi területen pusztított tűz a Kilimandzsárón, de nem követelt áldozatokat. Az akkori nyomozás eredménye szerint a tüzet a hegymászókat kísérő hordárok okozták.
A Kilimandzsáró és környéke nemzeti parknak minősül, szerepel az UNESCO világörökségi listáján van. A több mint 750 négyzetkilométernyi terület egyúttal egy rendkívüli ökoszisztéma, gazdag növény- és állatvilággal.
A három csúcsból (Kibo, Mawenzi, Shira) álló vulkáni masszívumot nem kerülte el a globális felmelegedés, jelentősen kiszárítja a növényzetet.
(MTI)
Korábban írtuk: Tűz ütött ki a Kilimandzsárón