A Lengyelország és Izrael közti, máig tartó diplomáciai feszültség azzal kezdődött, hogy néhány évvel ezelőtt Varsóban törvényt hoztak, amelynek értelmében akár börtönnel is büntethetők azok, akik azt állítják, hogy a lengyel nép is kivette részét a zsidók holokausztjából. Az idén az izraeli fiatalok nem utaznak a lengyelországi koncentrációs táborokba, mert Varsó azt is követelte, hogy a „tanulmányi utak” során a kísérők ne tüntessék föl rossz színben a lengyel népet. Magyarán, ne hibáztassák a zsidók holokausztjáért – írja a Jiszráél Há-Jom.
Izraeli fiatalok Auschwitzban a korábbi években (fotók: Joszi Seliger)
Az Izraeli Oktatásügyi Minisztérium június 2-án bejelentette, hogy az idén nyáron nem kerül sor az ifjúsági küldöttségek lengyelországi, pontosabban az ottani egykori koncentrációs táborokban tett „tanulmányi utakra”. Amint azt az elmúlt esztendőkben láttuk, izraeli ifjúsági szervezetek és más diákcsoportok ellátogatnak a háború után emlékmúzeummá alakított egykori táborokba, illetve a varsói gettólázadás emlékművéhez. A június 2-án kiadott izraeli minisztériumi közleményben az áll, hogy a „tanulmányi utakra” az idén azért nem kerül sor, mert nincsenek meg a csoportok biztonsági feltételei. Más szóval, nem biztosított a fegyveres őrizetük lengyel földön.
Csakhogy az utazásokkal kapcsolatos mai hírt közlő Jiszráél Há-Jom című izraeli hírportálnak már akkor tudomására jutott, hogy az utazások nem biztonsági okok, hanem a Lengyelország és Izrael közti egy évvel ezelőtt kipattant újabb diplomáciai feszültség miatt maradnak el. Az újabb feszültséget az idézte elő, hogy Varsóban hoztak egy törvényt, amely szinte teljesen meggátolja azt, hogy az egykori lengyel állampolgár zsidók kártérítési keresetet nyújtsanak be a lengyel állam ellen a holokauszt idején történt vagyonelkobzások miatt.
Az Izraeli Oktatásügyi Minisztérium az idén elmaradó lengyelországi utazásokkal kapcsolatban kiadott, diplomatikusan megfogalmazott közleménye így hangzik:
Az Oktatásügy Minisztérium a lengyelországi utazásokat nagyon fontosnak tartja a holokauszt emlékének megőrzése érdekében. Éppen ezért a Minisztérium a Külügyminisztériummal együttműködve mindent megtesz a küldöttségek útnak indítása érdekében, illetve az utazások előre eltervezett menetrendjének betartásáért.
Az Oktatásügyi Minisztérium végül is biztonsági, biztosítási okokra hivatkozva leállította a lengyelországi utazásokat. Az utazások elmaradásának igazi okát ma sajtótájékoztató keretében jelentette be Jáír Lápíd külügyminiszter.
Jáír Lápíd izraeli külügyminiszter (fotó: Oren Ben Hákún)
A politikus elmondta: a lengyelek szeretnének beleszólni az utazások programjába, mert azt gondolják, hogy a fiatalok a lengyel népre vonatkozó negatív információkat kapnak, s általában a lengyelekről alkotott rossz véleménnyel a tarsolyukban térnek vissza Izraelbe. (A lengyelek néhány évvel ezelőtt hoztak egy törvényt, amely kimondja, hogy börtönbüntetésre is ítélhető az a személy, aki azt állítja, hogy a lengyel nép a németekkel együttműködve kivette részét a zsidók holokausztjából. Végül 2018-ban a nemzetközi zsidóság tiltakozására a törvényt úgy „herélték ki”, hogy kivették belőle a büntethetőség lehetőségét – H. J.)
Egy esztendővel ezelőtt azonban kiújult a lengyel-izraeli diplomáciai feszültség, miután Varsóban újabb törvényt hoztak: semmisnek, érvénytelennek számít a holokausztot túlélők azon jogilag le nem zárt kártérítési követelése, amelynek ügyében nem született jogerős döntés az elmúlt 30 esztendő folyamán.
H. J. - Kuruc.info