Az, hogy az amerikaiaknak nagyjából lövésük sincs, mi történik az Ukrajnába küldött fegyvereikkel, nem titok. A témával kapcsolatban a Pentagon illetékesei is idegesen rángatják a vállukat, hiszen belefutottak már kínos szituációba, amikor megtelt a feketepiac az általuk szállított fegyverekkel, miközben a kedvezményezett ország (Afganisztán) új vezetői a kezüket széttárva esküdöztek, hogy semmit nem tudnak a fegyverekről.




Az Interpol főtitkára, Jürgen Stock a napokban adott hangot aggodalmának a nyugatról lassan minden koncepció nélkül Ukrajnába zúduló fegyveráradattal kapcsolatban, kérve a szállító országokat, hogy kövessék figyelemmel fegyvereik sorsának alakulását, mivel félő, hogy a háború után feketén fogják értékesíteni azokat.

A helyzet úgy áll, hogy ez már valószínűleg jelenleg is zajlik. A Twitteren és egyéb közösségi platformokon sorra bukkannak fel olyan képernyőfényképek, amelyeken a dark web egyik piacterén beszerezhető Javelin rakéták láthatók.




Miután maguk az oroszok is elég sok nyugati fegyvert zsákmányoltak a háború során, nem tudni pontosan, melyik fél árulja a méregdrága amerikai páncéltörőket, de a bejegyzések Ukrajnát jelölik meg eladóként.

Egy FGM-148 Javelin ára nagyjából 175 000 dollár, a dark weben ugyanezt 30 000 dollárért hirdetik. Bárki megveheti, bár ezen a szinten már komoly játékosok vannak a pályán, az üzletek pedig gyorsan megköttetnek, akár állami hátszéllel is.

A Pentagon persze tagadta a megjelent információkat, orosz álhíreknek nevezve azokat. A hírt az Interfax tette először közzé (amit Eric Pahon, a Pentagon szóvivője propaganda- és dezinformációs szócsőnek nevezett), onnan került ki és terjedt viharos gyorsasággal a közösségi oldalakra és a hírportálokra.

Biden elnök egyébként a múlt héten jelentett egy újabb, 700 millió dolláros fegyverszállítmányt Ukrajnának. A csomag ezer darab Javelin rakétát is tartalmaz.

(Mandiner nyomán)