Ne javasoljanak Ukrajnának tűzszünetet az orosz csapatok teljes kivonása nélkül, mert ez "lehetetlen" - kérte Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója, a Moszkvával tárgyaló ukrán békeküldöttség tagja csütörtökön a Twitteren.



Fotó: Emin Sansar / Andalou / AFP

Leszögezte: az ukrán társadalomnak nincs szüksége egy új "Minszkre", mert az nem képes szavatolni, hogy a háború néhány éven belül ne kezdődjön újra. Podoljak a háromoldalú, Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből létrehozott, úgynevezett minszki összekötőcsoportra utalt, amelyet a Donyec-medencei fegyveres konfliktus tárgyalásos rendezésére hoztak létre. "Amíg Oroszország nem áll készen területeink teljes felszabadítására, a mi tárgyalási platformunk: fegyverek, szankciók és pénz" - hangoztatta az elnöki tanácsadó.

Az Ukrajinszka Pavda hírportál emlékeztetett arra, hogy jelenleg szünetelnek a béketárgyalások Kijev és Moszkva között, utóbbi szerint az ukrán fél szakította meg a folyamatot. Podoljak viszont Moszkvát tette ezért felelőssé. Azt mondta, hogy több oka is van az egyeztetések szünetelésének, köztük az, hogy "Oroszország nem érti meg, hogy a háború már semmilyen értelemben nem az ő szabályai, menetrendje vagy tervei szerint zajlik, és nem ismeri fel, hogy teljesen más feltételek mellett kell kilépni a háborúból, mint amivel korábban indokolták annak elindítását".

Közben Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Twitter-bejegyzésében kijelentette, hogy

Ukrajna EU-tagjelölti státust vár el, és sértőnek tartja, ha cserébe más formátumokat ajánlanak fel neki.

"Az Ukrajna európai perspektívájával kapcsolatos stratégiai kétértelműség, amelyet egyes európai fővárosok az elmúlt években követtek, kudarcot vallott, és véget kell nekik vetni" - mondta Kuleba, hozzátéve, hogy szerinte "ez csak felbátorította" Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Leszögezte, hogy Ukrajnának nincs szüksége semmiféle pótmegoldásra, mert azzal Ukrajnát "másodosztályúként" kezelnék, és ez "sérti az ukránok érzéseit".

Fegyir Venyiszlavszkij, az ukrán elnök alkotmánybírósági képviselője egy tévéműsorban közölte, hogy a parlament elé beterjesztett javaslat alapján a korábbiakkal ellentétben most nem harminc nappal, hanem három hónappal tervezik meghosszabbítani a hadiállapotot. Ezt azzal magyarázta, hogy

az ellentámadás több időt vesz igénybe, mint a védekezés.

(MTI nyomán)