Minden vádpont, köztük a szándékos emberölés vádja alól is felmentették Kyle Rittenhouse-t, aki 2020-ban a Wisconsin állambeli Kenosha városában lezajlott zavargások közepette lelőtt két tüntetőt, aki belehalt sérüléseibe, egy harmadikat pedig megsebesített.

A Kenosha városában zajló per végén, három és fél napon át tartó tanácskozás után az esküdtszék pénteken kora este egyhangúlag úgy döntött, hogy Rittenhouse az ellene felhozott öt vádpont egyikében sem bűnös. Michael Graveley, Kenosha megye kerületi ügyésze pénteki nyilatkozatában kijelentette, hogy tiszteletben tartják az esküdtszék ítéletét, de az önvédelem kérdését továbbra is vitatottnak tartja. "Arra kérünk mindenkit, hogy békésen fogadja el az ítéletet, és ne folyamodjék erőszakhoz!" - tette hozzá Graveley.



Az öröm könnyei

A Chicago és Milwaukee között fekvő Kenoshában 2020 augusztusában törtek ki a zavargások, miután két rendőr intézkedés közben lelőtte a 29 éves "afroamerikai" Jacob Blake-et, aki deréktól lefelé megbénult. A 29 éves férfi ellen letartóztatási parancs volt érvényben egyebek mellett szexuális bántalmazás miatt, kés volt nála és ellenállt az intézkedésnek. Az ügyészség később úgy döntött, hogy nem emelnek vádat a rendőrök ellen.

A rendőri intézkedésről készült felvételek nyilvánosságra hozatala után tüntetéssorozat kezdődött, amelynek során - többek között a Black Lives Matter (BLM, Fekete életek számítanak) mozgalom tagjai - lakóépületeket és boltokat gyújtottak fel (a Telex szerint "esetenként valóban sor került fosztogatásra"... - a szerk.). Kijárási tilalmat kellett elrendelni, és kivezényelték a Nemzeti Gárda katonáit is.




Az akkor 17 éves Rittenhouse - állítása szerint - tavaly augusztus 25-én azért utazott Kenoshába, hogy megvédje a tüntetők pusztításától a helyieket. A fiatalember AR-15-ös félautomata fegyverével érkezett a helyszínre. Két tüntetőt - a 36 éves Joseph Rosenbaumot és a 26 éves Anthony Hubert - akkor lőtt le, amikor azok le akarták őt fegyverezni (vagy inkább rátámadtak a "békés", BLM-rajongó antifák - a szerk.). A 27 éves Gaige Grosskreutzot, aki lőfegyverrel közelített felé, megsebesítette. Rittenhouse-t másnap vették őrizetbe, november óta - óvadék ellenében - szabadlábon védekezhetett.

Rittenhouse ügyvédei a tárgyalás során végig önvédelemre hivatkoztak, és ezt a szemtanúk egyike is megerősítette. Az ügyészek viszont azzal vádolták a fiatal férfit, hogy "bajt keresni" utazott Kenoshába, és a gyilkosságokat jogilag nem lehet önvédelemnek tekinteni. Amennyiben bűnösnek találták volna szándékos emberölés bűntettében, életfogytiglani börtönbüntetést kapott volna.



Akcióban Rittenhouse ellen egy békés antifa

Joe Biden amerikai elnök pénteken közleményt adott ki, amelyben leszögezte: kiáll az esküdtszék döntése mellett. "Az esküdtszéki rendszer működik, és ezt fent is kell tartanunk" - fogalmazott amerikai elnök. Biden 2020-ban - még elnökjelöltként - nyilvánosan is a "fehér felsőbbrendűség" hívének bélyegezte Rittenhouse-t

Az egyik erőszakos rendbontó, Anthony Huber szülei álszent közleményben tudatták, hogy nem értenek egyet a felmentő ítélettel. "A mai ítélet azt jelenti, hogy nem kell felelősségre vonni azt, aki meggyilkolta a fiunkat. Azt az elfogadhatatlan üzenetet közvetíti, hogy felfegyverzett civilek bármelyik városban megjelenhetnek, erőszakra buzdíthatnak, majd az általuk teremtett veszélyt arra használhatják fel, hogy igazolják emberek lelövését az utcán" - fogalmaztak.

Így sírdorgáltak progresszívék az ítélet után:

Frissítés: A káosz elmaradt, a zavargások nem

Szórványos tiltakozások voltak az Egyesült Államok nagyvárosaiban péntek este óta, Portlandben a történteket zavargásnak minősítették, miután a bíróság jogos önvédelemre hivatkozva minden vádpont alól felmentette a 18 éves Kyle Rittenhouse-t, aki két embert agyonlőtt, egy harmadikat pedig megsebesített a wisconsini Kenoshában tavaly egy "antirasszista" tüntetésen.

A USA Today amerikai lap arról számolt be szombaton, hogy azok a várakozások nem váltak valóra, amelyek az ítélet miatt erőszakot és káoszt vizionáltak, bár érkeztek hírek rongálásról a megmozdulásokon.

A lövöldözés helyszínén, Kenoshában a kormányzó a Nemzeti Gárda 500 tagját helyezte készenlétbe még az ítélet kihirdetése előtt, de a tiltakozások békések maradtak.

Portlandben, Oregon államban zavargásnak minősítették a tiltakozáson történteket, miután 10-20 ember megpróbált betörni a helyi rendőrkapitányság épületébe, hogy "porig égesse". Egy embert őrizetbe vettek. New Yorkban is több százan tiltakoztak, egy autó szélvédőjét verték be. Chicagóban néhány tucat ember vonult utcára az ítélet miatti felháborodásból.

(MTI nyomán)