Az amerikai igazságügyi minisztérium csütörtökön pert indított Texas ellen a tagállam abortusztörvénye miatt - jelentette be Merrick Garland amerikai szövetségi igazságügyi miniszter.

"A törvényi szabályozás kézenfekvő és egyértelmű célja megakadályozni a nőket abban, hogy gyakorolhassák alkotmányos jogaikat. A törvény nyilvánvalóan alkotmányellenes" - szögezte le Garland, és ezzel összefüggésben felidézte a szövetségi legfelsőbb bíróság 1973-ban meghozott, precedensnek számító úgynevezett Roe/Wade döntését, amely az alkotmány 14. kiegészítése alapján, a "magánélethez való jogra" hivatkozva az abortusz tiltását az első trimeszterben alkotmányellenesnek nyilvánítja.

A keresetet a texasi szövetségi bíróságon nyújtották be, azzal a kérelemmel, hogy az illetékes bíró nyilvánítsa semmisnek a törvényt, "meggátolva végrehajtását és megvédve a Texas által megsértett jogokat".

"Az igazságügyi minisztériumnak kötelessége megvédeni az Egyesült Államok alkotmányát, fenntartva a jogállamiságot" - hangsúlyozta Garland.

A szeptember elsejével hatályba lépett jogszabály Texas államban a terhesség hatodik hetétől - azaz amikor először kimutatható a magzati szívverés - megtiltja az abortuszt. Még a nemi erőszak vagy a vérfertőzés sem képez kivételt a szabályozás alól, leszámítva azt, ha az anya egészsége - nagyon szűken meghatározott esetekben - veszélybe kerül.

Felháborodást váltott ki a texasi kormányzat azon döntése is, miszerint a törvény kikényszerítését nem a hatóságok, hanem magánszemélyek kezébe helyezi. A jogszabály értelmében ugyanis ők indíthatnak pereket olyanok ellen, akik segítenek nőknek a terhesség hat héten túli művi megszakításában. A segítők fogalma ugyanis jelentheti az abortuszt végző klinikát, annak munkatársait, a várandós nő rokonait, de akár a fuvart végző taxisofőrt is. Az alpereseknek elmarasztalás esetén 10 ezer dollárt (3 millió forintot) kell kifizetniük a felpereseknek.

A jogszabály azt követően lépett hatályba, hogy az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság - az abortuszjogi szervezetek sürgősségi kérelmeinek ellenére - nem lépett fel a művi terhességmegszakítást tiltó texasi törvény ellen. Az abortuszjogi szervezetek szerint az államban elvégzett abortuszok 85-90 százaléka a terhesség hatodik hete után történik, vagyis a törvény nagy valószínűséggel sok klinikát kényszerítene bezárásra. Ilyen szigorú tiltást egyetlen amerikai államban sem engedélyeztek azóta, hogy meghozták a Roe/Wade döntést.

(MTI)

Korábban írtuk: Biden zsidó igazságügy-minisztere szerint az abortusz "egészségügyi szolgáltatás" - fellépnének Texas ellen