Jaír Lapid izraeli külügyminiszter szombat este határozatlan időre konzultációra visszahívta a varsói izraeli nagykövetséget irányító ügyvivőt a közigazgatási eljárásokról szóló vitatott lengyel törvény miatt.
A jogszabályt, amely izraeli álláspont szerint csorbítja a "holokausztot túlélők" jogait, szombaton írta alá Andrzej Duda lengyel elnök.
Az említett törvénymódosítás egyebek között arról rendelkezik, hogy harminc év elmúltával nem lehet kétségbe vonni a közigazgatási eljárások során hozott döntéseket, az évekkel ezelőtt elkobozott vagyonról szólókat sem.
Fotó: Jack Guez / AFP / Getty Images
"Lengyelország ma - nem első alkalommal - hozott antiszemita és erkölcstelen törvényt" - közölte Lapid. "Az új nagykövet, aki rövidesen Varsóba indult volna, egyelőre nem fog Lengyelországba utazni" - áll az izraeli diplomácia vezetőjének állásfoglalásában. Kiemelte: az izraeli külügyminisztérium javasolni fogja, hogy a szabadságát hazájában töltő lengyel nagykövet egyelőre folytassa vakációját. "Ezt az időt arra kellene felhasználni, hogy a lengyeleknek elmagyarázzák, milyen jelentőséggel bír a holokauszt az izraeliek számára" - tette hozzá a tárcavezető.
Lapid szerint hazája most az Egyesült Államokkal egyeztet a lehetséges válaszlépésekről. "Lengyelország antidemokratikus országgá vált, amely nem tartja tiszteletben az emberiség legnagyobb tragédiáját" - fogalmazott Lapid.
Duda a PAP lengyel hírügynökségnek nyilatkozva felhívta arra a figyelmet, hogy a törvény jogbiztonságot teremt a lengyel lakás- és telektulajdonosok számára, akik jóhiszeműen vásárolták ingatlanjukat, arra az esetre, ha valaki kárpótlási igényekkel állna elő. Hozzátette, hogy a jogszabálymódosítás célja megfékezni a korrupciót is a kárpótlási ügyek kapcsán. Egyben határozottan elutasította az izraeli bírálatokat, miszerint a törvény kifejezetten a zsidók kárpótlási igényei ellen irányulna.
Frissítés: Megy a nemzetközi ajvék, Duda aláír
Andrzej Duda lengyel államfő szombaton bejelentette, hogy az amerikai és az izraeli ellenkezés dacára aláírja az új szabályozást.
Korábban a "holokauszt-túlélők" gyermekeként született Antony Blinken amerikai külügyminiszter is tiltakozott a lengyel jogszabály miatt.
Az új nagykövetnek hamarosan át kellett volna vennie hivatalát Varsóban, de a jeruzsálemi külügyminisztérium egyelőre nem indítja őt útnak, meghatározatlan ideig nem foglalhatja el állomáshelyét. Jelen pillanatban már nincs ott a volt nagykövet sem, ügyvivő vezeti a képviseletet, őt most visszarendelték.
"Lengyelország ma este antidemokratikus, nem liberális országgá vált, amely nem tiszteli az emberi történelem legnagyobb tragédiáját. Soha nem szabad hallgatnunk. Izrael és a zsidó nép bizonyosan nem fog hallgatni" - írta Lapid.
"Szégyenletes döntés ez, a holokauszt emlékének gyalázatos megvetése" - nyilatkozta Naftali Bennett a törvényről. "Izrael súlyos lépésnek tekinti egy olyan törvény jóváhagyását, amely megakadályozza, hogy a zsidók kártérítést kapjanak a holokauszt idején tőlük eltulajdonított vagyontárgyakért, és sajnálja, hogy Lengyelország úgy dönt, hogy továbbra is kárt okoz azoknak, akik mindent elveszítettek" - tette hozzá Bennett.
"Holokauszt-túlélők fiaként mélyen nyugtalanít a Lengyelországban elfogadott törvény, amely hatékonyan megakadályozza az igazságszolgáltatást a holokauszt áldozatai és családjaik számára" - nyilatkozta Beni Ganz védelmi miniszter.
"A vagyon-visszaszolgáltatás kicsi, de jelentős részt jelent a túlélők jogérvényesítésében, valamint a világ egyik legnagyobb népirtásában elhunytak elismerésében" - tette hozzá Ganz, és felszólította Izrael nemzetközi partnereit, hogy egyhangúlag ítéljék el a lengyel lépést.
2. frissítés: Morawiecki inkább az antiszemitizmus vádján háborodott föl a zsidó pofátlanság helyett
Alaptalannak és felelőtlennek nevezte vasárnap Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, hogy a közigazgatási eljárásokról szóló törvény módosítása miatt Izrael csökkentette a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok szintjét.
Morawiecki arra reagált a Facebook közösségi honlapján, hogy Jaír Lapid izraeli külügyminiszter szombat este határozatlan időre konzultációra visszahívta a varsói izraeli nagykövetséget irányító ügyvivőt, a szabadságát hazájában töltő lengyel nagykövetnek pedig javasolta: egyelőre folytassa vakációját.
Lapíd azon szavait, melyek szerint Varsó "nem először hozott antiszemita és erkölcstelen törvényt", Morawiecki "minden becsületes ember számára felháborítónak" minősítette.
Az izraeli döntést megelőzően Andrzej Duda lengyel elnök aláírta az Izrael, valamint az Egyesült Államok által is vitatott, viszont a lengyel alkotmánybíróság 2015-ös döntését megvalósító, a varsói parlamentben szinte egyhangúlag megszavazott törvényt, mely értelmében Lengyelországban harminc év elmúltával nem lehet kétségbe vonni a közigazgatási eljárások során hozott döntéseket az elkobozott ingatlanok visszaszolgáltatásáról.
Izraeli álláspont szerint ez csorbítja a holokausztot túlélők jogait. Morawiecki erre vonatkozóan aláhúzta: Lengyelországban civil eljárásokban továbbá is időhatár nélkül lehetséges a kárpótlás az igazságtalanul elkobozott vagyonért.
A régi közigazgatási előírások viszont számos emberi tragédiához vezettek Lengyelországban, és véget kellett vetni annak, hogy emberek tízezrei elveszítik lakásaikat - magyarázta.
A vagyont hamisított dokumentumok alapján, a második világháború áldozatainak rovására gyakran nem a valódi tulajdonosok vagy örököseik "nyerték vissza", hanem "politikai háttérrel rendelkező csalók és közönséges bűnözők" - utalt Morawiecki a lengyelországi közvéleményt hosszabb ideje foglalkoztató számos ügyre, melyek során az állítólagos felhatalmazottak a száz évnél jóval idősebb, utólag fiktívnek bizonyult személyek nevében nyertek kárpótlást.
Morawiecki - utalva Lapídnak az antiszemitizmusról és holokausztról szóló szavaira - hangsúlyozta: Lengyelország soha nem engedi meg, hogy izraeli politikusok hamis vádakat emeljenek ellene a holokausztban való állítólagos részvétel miatt, és hogy "a németek által meggyilkolt lengyelek és lengyelországi zsidók millióinak emlékezetét politikai eszközként használják".
Amennyiben az izraeli kormány továbbra is hasonló támadásokat intéz Varsó ellen, ez "nagyon negatív hatással lesz a kapcsolatainkra, a kétoldalúakra és a nemzetközi fórumokon létezőkre egyaránt" - hangsúlyozta a lengyel kormányfő.
A szombati izraeli döntések kapcsán a lengyel külügyi tárca már aznap éjjel arányos diplomáciai választ helyezett kilátásba.
(MTI nyomán)