Ugrás a cikkhez
Reklám

Az Egyesült Államok "ismét itt van", elkötelezettsége a NATO mellett sziklaszilárd, és a világ demokráciái újból vállvetve szállnak szembe a jövőjüket érintő legkeményebb kihívásokkal - jelentette ki szerdán Angliában Joe Biden amerikai elnök. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Washington nem törekszik konfrontációra Oroszországgal.

Biden, aki szerda este érkezett Nagy-Britanniába, csütörtökön kétoldalú megbeszélést tart Boris Johnson brit miniszterelnökkel, péntektől pedig a hét vezető ipari hatalom csoportjának (G7) háromnapos csúcstalálkozóján vesz részt, amelyet a délnyugat-angliai Cornwall megye Carbis Bay nevű kisvárosában tartanak. A Hetek csoportjába tartozik az Egyesült Államok és a szervezet soros elnöki tisztségét betöltő Nagy-Britannia mellett Kanada, Japán, Németország, Franciaország és Olaszország.

Az amerikai elnök repülőgépe, az Air Force One a délkelet-angliai Mildenhall közelében működő légitámaszponton szállt le szerda este. Érkezése után, a támaszpont amerikai személyzetének tagjai előtt tartott beszédében Joe Biden - aki a jövő héten találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - kijelentette: az Egyesült Államok és Oroszország "hihetetlen súlyú" közös felelőssége a hadászati stabilitás biztosítása és a fegyverzetkorlátozási megállapodások fenntartása.

Az amerikai elnök kiemelte: Washington nem konfrontációra, hanem stabil, kiszámítható kapcsolatrendszerre törekszik Oroszországgal. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ha az orosz kormány "káros cselekedetekre ragadtatná magát", arra az Egyesült Államok érdemi, robusztus választ adna. Biden kijelentette: tudatni fogja az orosz államfővel, hogy "következményekkel jár", ha valaki megsérti a demokratikus országok szuverenitását. "Nem hagyok majd kétséget aziránt, hogy az Egyesült Államok az általa vallott értékek és alapvető érdekei védelmére kel" szükség esetén - fogalmazott az amerikai elnök. Hozzátette: jövő heti brüsszeli tárgyalásain azt is egyértelművé teszi, hogy sziklaszilárd az Egyesült Államok elkötelezettsége a NATO és az észak-atlanti szerződés ötödik cikke mellett. A NATO-szerződés e cikkelye szerint ha bármelyik tagországot támadás éri, azt a szövetség úgy tekinti, hogy az összes tagállamot támadás érte.

Az angliai G7-csúcs fő napirendi pontjai közé tartozik ugyanakkor a koronavírus-járvány elleni globális küzdelem is.

Boris Johnson, a vendéglátó brit miniszterelnök már előre bejelentette: a csúcstalálkozón konkrét kötelezettségvállalásokat kér a G7 csoport többi tagországának vezetőitől annak elősegítésére, hogy 2022 végéig a világ teljes lakosságát be lehessen oltani a koronavírus elleni vakcinákkal.

Az előzetesen ismertetett tervek szerint Joe Biden az értekezleten hivatalosan bejelenti, hogy az amerikai kormány 500 millió adag Pfizer/BioNTech-vakcinát vásárol, és ezeket az oltóanyagokat rászoruló országoknak adja át.

(MTI)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából