Sikerült megoldani a legfőbb problémákat az Egyesült Államokkal a 2015-ös iráni atomalku felélesztését célzó bécsi tárgyalásokon - közölte Haszan Róháni iráni elnök szerdán, miközben az osztrák fővárosban folytatódtak az egyeztetések.

"Van még néhány téma, amelyről még tárgyalunk és megállapodásra fogunk jutni" - mondta Róháni a heti kabinetülésen elmondott beszédében. Az elnök szerint kormányzata már "megtette és befejezte" munkáját ezzel kapcsolatban, és "hű maradt ígéretéhez", hogy megszünteti az Iránnal szembeni amerikai szankciókat. Hozzátette: amennyiben van rá akarat, az iráni atomalkut még az augusztusban véget érő elnökségének ideje alatt vissza lehet állítani.

"Az, hogy a bécsi tárgyalások jelenleg jól haladnak, az emberek türelmének, a kormány közvetítésének és a legfőbb vezető (Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetője) iránymutatásainak köszönhető. Nagy árat fizettünk ezekért a győzelmekért" - hangsúlyozta Róháni.

Az iráni elnök mindazonáltal beszélt arról is, hogy az "amerikaiak gazdasági szankciókkal és háborúval megpróbálták megbuktatni az iráni rendszert, de nem tudtak semmit sem tenni, és ezért ők keresték a tárgyalásokat".

(MTI)