Izrael és a Hamász péntek hajnali 2 órától beszünteti a harci cselekményeket a Gázai övezet határán - közölte a palesztin frakció egyik tisztségviselője.
Csütörtök éjjel még indultak a rakéták a Gázai övezetből (fotó: AFP)
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala korábban arról számolt be, hogy a biztonsági kabinet egyhangúlag megszavazta az Egyiptom által javasolt "kölcsönös és feltétel nélküli" gázai tűzszünetet. A megállapodás végrehajtásának idejéről még nem született megállapodás - írták a közleményben.
A bejelentések utáni percekben, a tűzszünetig tartó visszaszámlálás idején a felek azonban ismét lőtték egymás állásait. A szirénák rakéták várható becsapódására figyelmeztettek az izraeli határ menti településeken. A Reuters brit hírügynökség riportere pedig izraeli légicsapás robaját hallotta a Gázai övezetben. Áldozatokról nem érkezett azonnali jelentés.
A vérontás miatti növekvő globális aggodalom közepette Joe Biden amerikai elnök szerdán sürgette az izraeli miniszterelnököt, hogy törekedjen a feszültség csökkentésére, miközben Egyiptom, Katar és az ENSZ a szembenálló felek közötti közvetítésre vállalkozott. Egy Hamász-tisztviselő a Reutersnek azt mondta, hogy a tűzszünet "kölcsönös és egyidejű" lesz.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök két biztonsági küldöttséget irányított Izraelbe és a palesztin területekre, hogy a tűzszünet betartásán dolgozzon - jelentette az egyiptomi állami televízió, amely megerősítette a tűzszünet hajnali 2 órás életbe léptetését.
A Hamász és a vele szövetséges erők rakétatámadásai csütörtökön egy nyolcórás szünet után újraindultak, mivel Izrael is folytatta a "megtorlásokat", amelyeknek célja szerinte a palesztin frakciók katonai képességeinek megsemmisítése és elrettentése egy jövőbeni újabb konfrontációtól.
Benny Ganz izraeli "védelmi" miniszter a Twitteren azt írta, hogy a gázai offenzíva "példátlan katonai előnyöket" teremtett.
Jól megvédték magukat a zsidók (fotó: AP)
Frissítés: hallgatnak a fegyverek, eredményeiket ecsetelik a felek
Beszüntették a rakétacsapásokat a tűzszünet kezdete óta, győztesnek hirdeti magát a Hamász, miközben Izrael a szervezet ellen elért eredményeket hangsúlyozza - írja a Jediót Ahronót című izraeli újság hírportálja, a ynet pénteken.
Éjjel 2 óra, a tűzszünet meghirdetésének időpontja óta hallgatnak a fegyverek a Gázai övezetben és Izraelben. "Előkészítettünk egy súlyos rakétatámadást, amely északon Haifától, délen az Eilat közelében lévő Ramon repülőtérig csapott volna le Izraelre, de ezt az akciót a tűzszünet miatt befagyasztottuk" - közölte Abu Obeida, a Hamász szóvivője pénteken, hangsúlyozva megmaradt arzenáljukat és katonai képességeiket.
A másik oldalon az izraeli hadsereg közzétette a 11 napos Falak őrzője hadművelet eredményeit. Ezek szerint megsemmisítették a Hamász betonalagútjainak több mint 100 kilométerét, célzottan végeztek a Hamász és az Iszlám Dzsihád öt fontos vezetőjével, húsz felső és középvezetőjével, mintegy kétszáz fegyveresével, több száz rakétát lőttek ki a palesztin szervezetek katonai létesítményeire, kilövőhelyeire, fegyvergyártó műhelyeire, raktáraira, a Hamász irányító szerveinek irodáira, a pénzeiket kezelő öt bankra, s kiképzőhelyeire, miközben a légvédelmi rendszer a levegőben megsemmisítette az Izraelre lőtt rakéták 90 százalékát.
A Hamász mégis sikerként értékelte a tűzszünetet, a közszolgálati csatornán közzétett videofelvételek szerint győzelmi felvonulásokat tartottak az övezetben és Ciszjordánia központjaiban, melyeken a tüntetők az "ellenállás diadalaként" ünnepelték a fegyvernyugvást. A Hamász gázai helyettes vezetője, Halíl el-Híja előjött rejtekhelyéről, és bejelentette, hogy "a palesztin népnek ajánlja a győzelmet".
A Hamász állítása szerint a tűzszünettel garanciákat kaptak, hogy "Izrael leveszi a kezét" az iszlám vallás Mekka és Medina utáni harmadik legszentebb helyéről, az Al-Aksza mecsetről, valamint a kelet-jeruzsálemi Sejk Dzsarra lakónegyedről, ahol több palesztin család kiköltöztetése miatt alakult ki viszály. Jeruzsálem tagadta, hogy egyezség született volna ezekben a kérdésekben.
A ynet katonai elemzője, Ron Ben Jisáj szerint a hadjárat legfontosabb eredménye Izrael számára az elrettentő hatás helyreállítása volt, amely megakadályozza legalábbis rövid távon, hogy ismét támadást indítsanak az övezetből Izrael ellen.
A szerző szerint az elrettentés fenntartásához a jövőben be kell tartani három elvet: akadályozni kell a gázai haderőfejlesztést, aránytalan katonai választ kell adni Izrael szuverenitásának megsértésére akkor is, ha csak gyújtóléggömbökkel történik, viszont fokozatosan lehetővé kell tenni a Gázai övezet humanitárius és gazdasági helyreállítását fogolycsere-egyezmény után, amelyben "gyilkos terroristákat" nem engednek szabadon.
A katonai sikerekhez képest jóval szerényebbek a közvélemény alakításában elért izraeli sikerek. Ben Jisáj szerint a Hamász a palesztinok körében Jeruzsálem és az Al-Aksza védelmezőjévé vált, amely nemcsak beszél, hanem óvóhelyekre szorítja az izraelieket.
A Hamásznak sikerült nemcsak Jeruzsálemben, hanem Ciszjordániában és az izraeli arabok körében, valamint a palesztin diaszpórában, s különösen a Libanonban elérni és feltüzelni a fiatal palesztinokat.
Kihasználták a vallási érzelmeket és a palesztinok Izrael elleni gyűlöletét, és ezek segítségével legyőzték a Palesztin Nemzeti Hatóság elnökét, Mahmúd Abbászt, aki sikertelenül próbálta megakadályozni, hogy a Hamász a palesztin nép meghatározó politikai szereplőjévé váljon.
A Háárec című izraeli újságban Ámosz Harel elemzése szerint Joe Biden amerikai elnök kényszerítette ki a tűzszünetet, s a harcok folytatását, vagy legalább fogolycsere fejében születő nyugalmat követelő jobboldali nyomás ellen Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a hadjárat során dicsőített katonai vezetőkre hárította a felelősséget a hadjárat leállításáért.
A tűzszünetről kiadott közlemény szokatlan módon a politikai döntéshozást háttérbe szorítva azt hangsúlyozza, hogy a biztonságpolitikai kabinet csütörtök esti ülésén a katonai és biztonsági vezetők javaslatát elfogadva vetettek véget a harcoknak.
A Háárec összefoglalója szerint a Falak őrzője hadművelet idején Jeruzsálemben és Ciszjordániában 27 halott, és az erőszakos tüntetéseken 6 197 sebesülés történt, miközben a Gázai övezetből az izraeli ellencsapások nyomán 232 halottról, közülük 121 civil áldozatról és 1900 sebesülésről számoltak be.
Izrael felé 4369 rakétát lőttek ki az övezet irányából, melyek közül a lakott területek felé tartók mintegy kilencven százalékát megsemmisítette a Vaskupola légvédelmi rendszer. A becsapódott rakéták 12 ember halálát okozták Izraelben.
2. frissítés: öröm, boldogság mindenhol
Az amerikai elnök üdvözölte a megállapodást
Üdvözölte az izraeli-palesztin tűzszüneti megállapodás megszületését Joe Biden amerikai elnök. A politikus - helyi idő szerint - csütörtökön azt mondta, "valódi lehetőséget" lát arra, hogy megvalósuljon egy nagyobb cél, a tartós közel-keleti béke megteremtése.
Biden elismerőleg szólt az egyiptomi kormány döntő szerepéről a felek közötti közvetítésben. Hozzátette, ő és a Fehér Ház vezető tanácsadói intenzíven részt vettek a tűzszünet megteremtését célzó "óráról órára" tartó erőfeszítésekben, hogy megállítsák a vérontást. Kifejtette: hiszi, a palesztinok és az izraeliek egyaránt megérdemlik, hogy biztonságban és biztonságban éljenek, valamint egyenlő mértékben élvezzék a szabadságot, a jólétet és a demokráciát. Mint mondta, kormánya folytatni fogja a csendes, kitartó diplomáciát ennek érdekében.
Az EU vezetői a tartós béke megteremtésére szólítottak fel
Az európai uniós intézmények vezetői pénteken kiadott üzeneteikben üdvözölték az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetről szóló bejelentést, és a helyzet megszilárdítására, a tartós béke megteremtésére szólítottak fel.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Twitter-üzenetében üdvözölte a tűzszünet létrejöttét, és annak tiszteletben tartására, a helyzet hosszú távú stabilizálására szólította fel a feleket. "Csak politikai megoldás hoz tartós békét és biztonságot mindenki számára" - fogalmazott.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üzenetében kijelentette: meg kell ragadni a polgárok békéjét és biztonságát szolgáló lehetőséget.
David Sassoli, az Európai Parlament elnöke "jó hírnek" nevezte az Izrael és a Hamász között létrejött tűzszünetet, amely - szavai szerint - megakadályozza a civilek és gyermekek további szenvedését. "Most a tartós béke megteremtését kell előmozdítani" - fogalmazott.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője közleményében üdvözölte a tűzszünetet, amely - mint írta - véget vet a Gázai övezetben és környékén elkövetett erőszaknak. Sajnálatát fejezte ki az elmúlt napok harcaiban elhunytak miatt, és hangsúlyozta: a helyzet már régóta tarthatatlan a Gázai övezetben. "Csak a politikai megoldás hozz fenntartható békét és véget vet a palesztin-izraeli konfliktusnak" - fogalmazott.
Hangsúlyozta: a két államon (Izrael mellett a palesztin államon) alapuló békés megoldás politikai perspektívájának helyreállítása továbbra is kiemelkedő fontosságú. Az EU kész támogatni az izraeli és a palesztin hatóságokat ez irányú erőfeszítésekben - húzta alá. Az unió e célból megújítja kapcsolatait a legfontosabb nemzetközi partnerekkel, köztük az Egyesült Államokkal és a régió más partnereivel, valamint az újjáélesztett közel-keleti kvartettel - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
3. frissítés: Netanjahu szerint megváltoznak a játékszabályok, és idővel válnak nyilvánvalóvá az eredmények
Izrael ezentúl nem fogja eltűrni rakéták kilövését a Gázai övezetből - jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteken, miután hajnalban életben lépett az újabb tűzszünet.
Az izraeli kormányfő kijelentette, hogy a 11 napos Falak őre nevű hadművelet után megváltoznak a játékszabályok, mert ezentúl Izrael nem fogja eltűrni, hogy rakétákkal lőjék civil lakosait.
Netanjahu szerint a hadjárat elérte célját, mert kemény csapást mért a Hamászra, és "visszahozza a nyugalmat az elrettentés helyreállításával".
"Ma még nem mindent ismer a nagyközönség, sőt, a Hamász sem, de idővel nyilvánvalóvá válnak majd az eredmények" - mondta az izraeli miniszterelnök a hadsereg tel-avivi főhadiszállásáról sugárzott beszédében, melyben köszönetet mondott az izraeli népnek a harcok során tanúsított kitartásáért is.
"Újszerű és merész tetteket hajtottunk végre, anélkül, hogy fölösleges kalandokba keveredtünk volna" - fogalmazott, és hangsúlyozta, hogy nem volt szükség szárazföldi egységek behatolására, mert biztonságosabb eszközökkel jobb eredményeket lehetett elérni.
"Maximális veszteségeket okoztunk a Hamásznak, miközben minimalizáltuk az izraeli veszteségeket" - mondta. Kifejtette, hogy a Hamászra "elképzelhetetlen" csapást mérve, Izrael teljesítette célkitűzését, mert elpusztította a Gázában kiépített alagút-hálózatot, amely szerinte "halálcsapdává" vált, valamint "hatalmas csapásokkal" sújtották a szervezetet mind a föld felett, mind a föld alatt.
"A 11 napos légicsapások megváltoztatták a játékszabályokat, megváltoztattuk az egyenletet, és a továbbiakban nem fogjuk eltűrni rakéták 'csöpögtetését' sem, más erővel fogunk válaszolni minden, a Gázai övezet környékén, vagy Izraelben bárhol máshol élők elleni agresszióra" - emelte ki Netanjahu. "Nem az lesz, ami eddig volt. A Hamászban már tudják, mekkora rombolást okoztak maguknak" - tette hozzá.
(MTI korrigálva)
Korábban írtuk: Szijjártó csúnyán alulmaradt a benyalási versenyben