Az indiai hadsereg a koronavírussal fertőzött betegek lélegeztetéséhez szükséges oxigén hiánya miatt Németországból importál mobil oxigéntermelő üzemeket - közölte Bharat Bhusan Babu, az indiai védelmi minisztérium szóvivője pénteken.

A tájékoztatás szerint a hadsereg 23 ilyen egységet rendelt meg, amelyek légi úton egy héten belül megérkeznek Indiába. Babu hozzátette, hogy a mobil üzemeket a katonai kórházakban fogják bevetni.

Minden egyes egység percenként 40 liter oxigént képes termelni. "Ilyen ütemben a páciensek 20-25 százalékát láthatjuk el éjjel-nappal. Ezeknek az üzemeknek az előnye az, hogy könnyen szállíthatók. Az oxigéntermelő üzemek várhatóan egy hét múlva érkeznek Indiába" - mondta Babu.

Az országban újabb rekordot döntött a fertőzöttek napi száma, pénteken a világon eddig legmagasabb napi esetszámot jegyezték fel ott, 332 730 újonnan azonosított Covid-19-fertőzöttel, és tartani lehet attól, hogy a járvány terhe alatt roskadozó egészségügyi intézmények nem tudnak megbirkózni a rájuk háruló hatalmas feladattal. A nap folyamán 2263-an hunytak el a kórban.

India-szerte a kórházak súlyos ágy- és oxigénhiánnyal küzdenek. Az egészségügyi intézmények több felhívást is intéztek a szövetségi kormányhoz, hogy töltse fel a páciensek ápolásához szükséges készleteiket.

A járvány kitörése óta több mint 16 millió fertőzöttet regisztráltak az országban. A kór halálos áldozatainak száma 186 920.

Pénteken Kanada és az Egyesült Államok is felkínálta segítségét Indiának. Anthony Fauci, az amerikai elnök járványügyi főtanácsadója pénteken közölte, hogy az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szorosan együttműködik indiai partner ügynökségével műszaki és egyéb támogatást nyújtva.

"A helyzet borzalmas, próbálunk segíteni, amiben tudunk" - hangsúlyozta Fauci fehér házi sajtótájékoztatóján. Mint mondta, Indiában a koronavírus különböző variánsai tűntek fel, és eddig még nem tudták teljes körűen kielemezni, hogy a vakcinák mekkora védelmet képesek ellenük biztosítani. "Ugyanakkor abból indulunk ki, hogy egyértelműen oltóanyagokra van szükségük" - tette hozzá.

Jeff Zients, a Fehér Ház Covid-19-munkacsoportjának vezetője pedig kijelentette, hogy az Egyesült Államok kész megosztani oltóanyagkészletét. "Fontolóra vesszük ezeket a lehetőségeket, amint bizonyosak leszünk abban, hogy ellátásunk biztosított" - tette hozzá.

Anita Anand, Kanada közszolgáltatási és közbeszerzési minisztere közölte, hogy Ottawa is segít Újdelhinek. Mint mondta, országa személyi védőfelszereléseket és lélegeztetőgépeket tud küldeni Indiába.

Kanada csütörtökön felfüggesztette légijáratait egy hónapra Pakisztánnal és Indiával a koronavírus terjedésének nagy kockázata miatt.

(MTI)