Halálos késszúrás ért egy rendőrnőt a franciaországi Rambouillet-ben a kora délutáni órákban, a támadót meglőtték és őrizetbe vették, de később belehalt sérüléseibe - közölte pénteken az Europe 1 rádió és a BFM hírtelevízió. /Bővített hír./
A BFM szerint a támadó tunéziai állampolgár. Tettének indítéka "egyelőre ismeretlen". Az ügyben a nyomozást a terrorellenes ügyészség vette át.
Valérie Pécresse, a párizsi regionális tanács elnöke a BFM TV-nek nyilatkozva kijelentette, hogy "nem zárható ki a terrorista indíték".
A francia vádhatóság szerint az elkövető a támadást megelőzően felderítette a terepet, tette végrehajtása közben pedig olyan kijelentéseket tett, amelyek "terrorista indítattásra utalnak". Szemtanúk beszámolói szerint a tettes azt kiabálta, hogy "Allahu akbar!".
Egy rendőrségi forrás korábban még arról számolt be, hogy a támadó nem kiabált iszlamista jelszavakat, amikor tettét elkövette. Hozzátette, az elkövető egy 36 éves tunéziai állampolgár volt, aki legálisan tartózkodott Franciaországban és korábban nem volt ismert a hatóságok előtt.
A késelés a Párizstól 57 kilométerre délnyugatra lévő település rendőrőrsén történt, ahol az áldozat dolgozott. Az elkövetőt a helyszínen lévő rendőrök ártalmatlanították.
A Le Parisien című helyi lap szerint a 49 éves áldozat éppen ebédszünetéből tért vissza, amikor megtámadták. Még a helyszínen belehalt a nyakán szerzett sérüléseibe.
Gabriel Attal francia kormányszóvivő közölte, hogy Jean Castex miniszterelnök a történtek helyszínére utazik. "Franciaország elvesztette egyik mindennapi hősét egy végtelen gyávaságból elkövetett barbár cselekedet következtében" - jelentette ki Castex, aki szerint Párizs térsége újból terrorizmus áldozatává lett.
Gérald Darmanin belügyminiszter a Twitteren erősítette meg a késeléses támadást, egyben közölte, hogy szintén a helyszínre utazik.
Philippe Benassayam képviselő, akinek választókerülete a térségben van, részvétét nyilvánította a történtek miatt. Figyelmeztetett, hogy jobban meg kell védeni a rendfenntartókat, mert szerinte szinte napi rendszerességű támadásoknak vannak kitéve.
"Ugyanazok a szörnyűségek követik egymást" - írta Marine Le Pen a Twitter-oldalán. Úgy fogalmazott, hogy mindig "ugyanazokról az iszlamista indítékokról" van szó.
Frissítés: dzsihadista oldalakat látogatott, de "indítékai továbbra sem ismertek"
A terrorellenes ügyészség "hivatali személy terrorista meggyilkolásának" vádjával indított eljárást.
Az elkövető indítékai "továbbra sem ismertek", de a támadás módja (késes támadás), célpontja (hatóság) és ideje (péntek, a muzulmánok szent napja) dzsihadista támadásra utal.
Valérie Pécresse, a párizsi regionális tanács elnöke a BFM TV-nek nyilatkozva kijelentette, hogy nem zárható ki a terrorista indíték. Valóban nem zárható ki...
Az ügyészség a támadó mobiltelefonja átvizsgálását követően közölte, hogy az elkövető dzsihadista internetes oldalakat látogatott.
Az elkövető 2009-ben illegális bevándorlóként érkezett az országba, de azóta menedékstátuszt kapott, legálisan tartózkodott Franciaországban.
Az áldozatnál nem volt fegyver, 28 éve dolgozott a helyi rendőrőrs recepcióján, egy 13 és egy 18 éves gyerek anyja volt.
Rendőrségi források szerint a tragédia 14 óra 20 perckor történt a 26 ezer lakosú település rendőrőrsének bejáratánál a két biztonsági kapu között. A támadó befurakodott az áldozata mögé, majd amikor mögöttük a kapu bezáródott, elővette a kést, és a kapu másik oldalán lévő rendőrök szeme láttára többször megszúrta a nőt. Amikor a második ajtó kinyílt, az egyik rendőr kétszer lálőtt az elkövetőre, aki később életét vesztette.
A rendőrség a kora esti órákban házkutatást tartott az elkövető Rambouillet-ban található otthonában.
"Nem engedünk az iszlamista terrorizmussal szemben" - írta Emmanuel Macron államfő a Twitteren, jelezve, hogy a nemzet és a kormány a megölt rendőrségi alkalmazott "családja, a kollégái és a rendőri erők oldalán áll".
2. frissítés: Jamel csak az iszlamofóbia ellen harcolt...
A nála talált személyi papírok szerint Jamel G.-nek hívják, 36 éves tunéziai állampolgár volt.
A közösségi oldalakon olvasható üzeneteiben a támadó évek óta elítélte az "iszlamofóbiát", de a koronavírus-járvány miatti első országos lezárás óta csak imákat és idézeteket tett közzé a Koránból.
Jamel G. környezetéből három embert péntek este őrizetbe vettek. Nyomozati források szerint az egyikük fogadta be magához 2009-ben az elkövetőt, amikor Franciaországba érkezett.
3-4. frissítés: Castex: a francia köztársaság elleni támadás (bővítve)
A francia köztársaság elleni támadásnak nevezte szombaton az ország miniszterelnöke a Rambouillet rendőrségének egyik adminisztratív alkalmazottját egy nappal korábban ért halálos támadást.
"Ismétlem, a köztársaságot támadták meg. Ismétlem, a francia államot érte fenyegetés. Ezt nem hagyjuk szó nélkül" - szögezte le Jean Castex újságírók előtt Toulouse-ban.
A csak Stephanie néven azonosított rendőrnőt péntek délután érte halálos késszúrás, szemtanúk szerint támadója, egy tunéziai állampolgár azt kiabálta, hogy "Allahu akbar!". A férfit meglőtték és őrizetbe vették, később belehalt a sebeibe.
Emmanuel Macron francia elnök a támadást követően Twitteren azt közölte, Franciaország ismét iszlamista terrortámadás áldozata lett.
A nyomozást a terrorelhárító szolgálatok vezetik. A terrorelhárítási nyomozók a nap folyamán kikérdezték az üggyel összefüggésben pénteken őrizetbe vett három személyt, hogy az elkövető, Jamel G. kapcsolatban állt-e szélsőséges csoporttal, illetve egyedül cselekedett-e.
A tettes 2009-ben illegális bevándorlóként érkezett az országba, de azóta menedékstátuszt kapott, legálisan tartózkodott Franciaországban. 2020 óta munkavállalást is lehetővé tevő tartózkodási engedélye volt, Rambouillet-ben telepedett le és korábban nem volt ismert a hatóságok előtt.
Rambouillet-ben sokan fejezték ki részvétüket a rendőröknek kollégájuk elvesztése miatt, sokan virágcsokrokat nyújtottak át a rendfenntartóknak.
Nincs nyilvánvaló dzsihadista kapcsolat, csak ilyen egy zabos muszlim, ha "bántják" Mohamedet
A SITE Intelligence Group elnevezésű hírszerzési vállalatcsoport szerint a tettesnek tulajdonított ritka Facebook- és Instagram-bejegyzésekből arra lehet következtetni, hogy csak nagy általánosságokban írt kötődéseiről, de nem lehetett nyilvánvaló kapcsolatot felfedezni szélsőséges ideológiákkal. A SITE hozzátette, hogy a férfi Mszaken tunéziai városából származott bejegyzései alapján.
A SITE szerint Jamel G. október 24-én a közösségi hálózatokon lévő profiljához tartozó fényképhez egy címkét rendelt, amellyel ellenszenvét fejezte ki Mohamed próféta megsértése miatt. Ez nyolc nappal azt követően történt, hogy Samuel Paty történelemtanár egy dzsihadista támadás áldozatává vált, ami szintén a közelben történt. A tanárral azért végzett egy 18 éve csecsen iszlamista, mert megmutatta a Mohamed-karikatúrákat a szólásszabadságról tartott óráján.
Az elmúlt években Franciaországban több iszlamista terrortámadást követtek el: 2015-ben dzsihadisták 130 embert öltek meg Párizsban és a környékén, köztük 90-et a párizsi Bataclan klubban. Egy évvel később Nizzában egy teherautós merénylő hajtott bele a tengerparti sétányon a nemzeti ünnepet lezáró tűzijátékot néző tömegbe. A tunéziai származású, 31 éves Mohamed Lahouaiej-Bouhlel járművével arra törekedett, hogy minél több embert halálra gázoljon. A 86 emberéletet követelő merénylet kitervelőjeként - amelyben 206-an sérültek meg - az Iszlám Állam dzsihadista szervezet jelentkezett. Az elkövetővel a helyszínen végeztek.
(MTI nyomán)