Az amerikai hírszerzési közösségnek nincs meggyőző bizonyítéka arra, hogy orosz hírszerzők fejpénzt ajánlottak a kormányellenes táliboknak az Afganisztánban meggyilkolt amerikaiak után - jelentette be csütörtökön a washingtoni Fehér Ház.

Az értékelés, amelyet nem sokkal azután hozták nyilvánosságra, hogy az Egyesült Államok újabb szankciókat rendelt el Oroszország ellen, vélemények szerint aláássa Joe Biden amerikai elnök és más demokrata politikusok Moszkva ellen intézett legélesebb támadások egyikének hitelességét.

Az állítást még a 2020-as elnökválasztási kampányban vetették fel Donald Trump akkori elnököt támadva. Biden kampánykörútjain többször is azt vetette Trump szemére, hogy nem száll szembe Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, annak ellenére, hogy a kormánynak "tudomására jutott az orosz ügynököknek a táliboknak felajánlott fejpénz".

Csütörtökön azonban a Fehér Ház szóvivője, Jen Psaki azt mondta, hogy a titkos jelentések áttekintése után az amerikai hírszerzési közösség úgy döntött, az értesülésnek alacsony vagy mérsékelt szintű a hitele. Ez abból is következik, ahogyan ezek a hírszerzési adatok keletkeztek, többek között afgán foglyok kihallgatásai során.

Tavaly júniusban az AP amerikai hírügynökség arról számolt be, hogy fehér házi tisztségviselők ilyen fejpénzekről szóló hírszerzési információkat kaptak 2019-ben és 2020-ban is. Az akkori nemzetbiztonsági tanácsadó, Robert O'Brien azt mondta, hogy a tájékoztatás nem jutott el Trumphoz, mert az értesüléseket nem lehetett ellenőrizni.

Amerikai katonai parancsnokok akkoriban szintén azt állították, hogy az értesülést "nyers" hírszerzési adatok sem támasztották alá.

A hírszerzési értékeléseket először a The New York Times című lap közölte. A cikk arra késztette Bident, akkor elnökjelöltet, hogy többször is megvádolja Trumpot, tétlenségével cserbenhagyta az amerikai csapatokat, mert nem reagált határozottan a
hírszerzési értékelésekre.

A Fehér Ház közlése szerint az amerikai csapatok elleni fejpénz témáját Biden, már megválasztott elnökként felvetette Putyinnal folytatott január 26-i telefonbeszélgetésén is.

Amerikai védelmi tisztviselők és katonai parancsnokok többször is elmondták, hogy a fejpénzekről szóló jelentéseket nem erősítették meg a védelmi a hírszerző ügynökségek, egyben nem voltak meggyőződve arról, hogy a jelentések hitelesek. Azt is mondták, hogy nem hisznek abban, hogy a fejpénzek felajánlása vezetett volna amerikai katonák halálához.

A legutóbb Oroszország ellen bevezetett szankciókról a Fehér Ház csütörtökön azt mondta, azért rendelték el őket, mert Moszkva beavatkozott amerikai választásokba, továbbá válaszul az orosz másként gondolkodók elleni fellépésre, illetve a kibertámadásokra és a Krím megszállására. Az afganisztáni amerikai csapatok elleni orosz fejpénz kérdése nem játszott közre a szankciók elrendelésében.

(MTI)