Egyetértéséről biztosította Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán azt a javaslatot, amelynek értelmében államosítani lehetne azokat a vállalatokat, amelyek rosszhiszeműen késlekednek az állami katonai megrendelések teljesítésével.
"Igen, ilyen eszköz alkalmazása lehetséges, ha egyes vállalatok rosszhiszeműen nem teljesítik az állami védelmi megrendeléseket" - mondta Putyin az orosz munkaadók és a munkavállalók szövetségeinek, valamint kormánynak a 2021-2023-as időszakra szóló megállapodásának aláírásakor.
A javaslatot Mihail Smakov, az Oroszország Független Szakszervezeteinek vezetője vetette fel. Putyin szerint - aki konkrét vállalatokat nem nevezett meg - ezzel a munkahelyek megőrzését célzó eszközzel csakis rendkívüli esetben lenne szabad élni. Akkor, ha a tulajdonosok képtelenek megbirkózni a feladatokkal, és nem tudják hatékonyan felhasználni egyebek között az állami támogatást sem.
Külön felhívta erre az eshetőségre Alekszandr Sohin, az Oroszországi Gyáriparosok és Vállalkozók Szövetsége elnökének figyelmét, és azt tanácsolta neki, hogy a problémát beszélje meg az ipari és kereskedelmi miniszterrel és a megrendelőkkel. Megfogalmazása szerint itt többről van szó, mint az adott vállalat hatékonyságáról, mert az állam a késlekedések dacára is a megállapodásban rögzített üzemben fizet.
"Egyáltalán nem biztos, hogy ez az intézkedés (az államosítás) a vállalat hatékonyságának és életképességének a növekedéséhez vezet" - tette hozzá.
Az elnök elfogadhatatlannak nevezte, hogy a katonai megrendelést elnyert cégek tulajdonosai az állami céltámogatást egyéb vállalkozásaikra költsék.
(MTI)