Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakciójának vezetője felszólította csütörtökön Donald Trump kormányzatát, hogy mentsék fel az amerikai elnököt hivatalából, miután általa felheccelt hívei megostromolták a washingtoni Capitolium épületét.

Schumer közleményében úgy fogalmazott, hogy az amerikai törvényhozás épületének ostroma "az Egyesült Államokkal szembeni lázadásnak minősül, amelyet Donald Trump szított". "Az elnöknek egy napot sem szabad tovább hivatalban maradnia" - szögezte le.

Schumer szerint Mike Pence alelnöknek és a kabinetnek kezdeményeznie kell Trump haladéktalan hivatali felmentését az Egyesült Államok alkotmányának 25-ik kiegészítése alapján. "Ha az alelnök és a kabinet elutasítja, hogy intézkedjen, úgy a kongresszusnak össze kell ülnie és alkotmányos felelősségre vonási eljárással (impeachment) kell felmentenie az elnököt" - fűzte hozzá.

Adam Kinzinger, Illinois republikánus párti képviselője is követelte Trump hivatali felmentését az Egyesült Államok alkotmányának 25-ik kiegészítése alapján. "Minden jel arra mutat, hogy az elnök nemcsak kötelességétől, illetve esküjétől távolodott el, hanem magától a valóságtól" - hangsúlyozta Kinzinger Twitter-oldalán közzétett videójában. Szavai szerint az elnök nem képes ellátni hivatalát, mert - mint fogalmazott - "nem egészséges". Mint mondta, Trumpnak önként vagy nem önként, de át kell adnia a végrehajtó hatalom feletti ellenőrzést. Kinzinger az MSNBC hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, hogy nem zárja ki egy Trump elleni esetleges alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment).

Az amerikai alkotmány 25-ik kiegészítése a hatalom átadásáról rendelkezik az alelnöknek, amennyiben alelnök a kabinet többségi szavazatával kinyilváníthatja, hogy az elnök nem képes többé ellátni hivatalát.

Jeff Rosen ügyvivő igazságügyi miniszter bejelentette, hogy már csütörtökön vádat emelnek az erőszakos zavargás egyes résztvevői ellen. Hozzátette, hogy a szövetségi hatóságok folytatják a nyomozást, és ennek kapcsán jelezte, hogy további őrizetbevételekre is lehet számítani.

"Az igazságügyi minisztérium mindent megtesz azért, hogy a kormányunk és jogállamunk elleni támadásért felelős személyeket a törvény teljes szigorával felelősségre vonja" - jelentette ki Rosen.

Merkel: Trump felelős a zavargások kirobbanásáért

Angela Merkel német kancellár szerint Donald Trump amerikai elnököt felelős azért, hogy híveinek egy csoportja szerdán megrohamozta a Capitoliumot, a szövetségi törvényhozás épületét. Erről a kancellár csütörtökön beszélt a Bundestagban.

Angela Merkel kijelentette: dühössé és szomorúvá tették a kongresszus megrohamozásáról készült felvételek. Hozzátette: nagyon sajnálja, hogy Trump elnök a november 3-án megtartott választásokat követően nem ismerte el választási vereségét. Mint kifejtette, a választási eredmények kapcsán felmerült kétségek nem csillapodtak, és az ennek következtében kialakult hangulat vezethetett a történtekhez.

Hangsúlyozta: a demokrácia alapszabálya, hogy a választásokat követően nyertesek és vesztesek vannak. Mindkét félnek tisztességgel és felelősségteljesen kell viselnie szerepét, hogy maga a demokrácia is győzedelmeskedjék. Ezzel együtt Merkel bizakodását fejezte ki a megválasztott elnök, Joe Biden személye kapcsán. Leszögezte: Biden szavai egyértelműen azt mutatják: a demokrácia sokkal erősebb lesz, mint a támadók és a randalírozók. Az Egyesült Államok az új elnök beiktatásakor, január 20-án a demokrácia új fejezetét nyitja majd meg - fogalmazott a kancellár.

Heiko Maas (SPD) német külügyminiszter a Twitteren közzétett bejegyzésében párhuzamot vont a Capitolium megrohamozása, valamint a tavaly Berlinben történtek között, amikor tüntetők a német parlament épülete, a Reichstag lépcsőjére nyomultak. Mint kifejtette, az uszító szavak erőszakos cselekedetekké fajultak, a Reichstag lépcsőjén csakúgy, mint most az amerikai törvényhozás épületében. Leszögezte: a demokrácia intézményeinek semmibe vétele pusztító következményekkel járhat.

"Spanyolország együtt fog működni az Egyesült Államokkal egy igazságosabb világért és a demokrácia győzelméért a szélsőségek felett" - fogalmazott a spanyol miniszterelnök Twitter-oldalán reagálva a washingtoni törvényhozás elleni támadásra annak kapcsán, hogy az amerikai kongresszus hitelesítette Joe Biden győzelmét. Arancha González Laya spanyol külügyminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a demokrácia a békés hatalomátadáson alapul, és aki veszít, annak el kell ismernie a vereséget. "Teljes a bizalom szenátorokban és a képviselőkben, hogy teljesítik a nép akaratát. Teljes a bizalom Joe Biden megválaszott elnökben" - írta Twitter-üzenetében. A spanyol diplomácia vezetője az EFE spanyol hírügynökségnek nyilatkozva a demokrácia elleni támadásnak minősítette a történteket, továbbá bírálta Donald Trumpot, akinek kijelentései "elfogadhatatlanok egy ország elnökétől".

Zuzana Caputová szlovák államfő elítélte a washingtoni Kongresszus épülete elleni támadást, amely - mint hangsúlyozta - azt mutatja, hogy milyen veszélyes a "gyűlöletbeszéd." Igor Matovic miniszterelnök állásfoglalásában nyugtalanítónak nevezte a washingtoni történéseket és leszögezte, hogy az erőszak soha nem lehet jogos.

(MTI nyomán)