Előrelépés történt a Katar és a Szaúd-Arábia vezette szövetség tagjai közötti diplomáciai konfliktus megoldásában, ám az áttörésre várni kell - derül ki a katari külügyminiszter pénteki nyilatkozatából, amelyben kizárta továbbá a kapcsolatok normalizálását Izraellel.

Muhammad Ál Száni Twitteren hangsúlyozta, hogy a Perzsa(Arab)-öböl egysége nagyon fontos a térség biztonsága szempontjából, az Öböl-menti államok közötti vitát pedig "szükségtelennek" nevezte.

Bahrein, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, valamint Egyiptom 2017-ben légi, tengeri és szárazföldi embargót vezetett be Katarral szemben, mert úgy ítélték meg, hogy Doha túl közel áll Iránhoz és radikális iszlamista csoportokhoz, amit Katar tagad.

A héten Dohába látogatott Jared Kushner, Donald Trump amerikai elnök veje és tanácsadója, aki Tamím bin Hamad Ál Száni emírrel tárgyalt a térség helyzetéről. Washington már régóta igyekszik kibékíteni a térség államait annak érdekében, hogy ellensúlyozza Irán régiós erejét.

Kushner Dohában elért eredményeit - amelynek részletei nem kerültek nyilvánosságra - megköszönte Ahmad Ál Szabáh kuvaiti külügyminiszter pénteki közleménye is, amelyet a Kuvait 1 állami televízióban olvastak be.

A katari külügyminiszter Rómában, a Mediterrán Párbeszéd nevű konferencián kitért az izraeli-palesztin kapcsolatokra is, és leszögezte, hazája továbbra is a kétállami megoldás híve, és Kelet-Jeruzsálemet tartja a jövendő palesztin állam fővárosának. Hangsúlyozta, hogy Katar a rendezést a 2020-ban javasolt arab békekezdeményezés mentén képzeli el. Ennek keretében az arab országok felajánlották a kapcsolataik normalizálását Izraellel, cserében a kétállami megoldásért és Izrael kivonulásáért az 1967-es háborúban elfoglalt területekről.

Jóllehet elemzők nem zárták ki, hogy az Egyesült Arab Emírségek és Bahrein után Katar lehet a következő arab állam, amely normalizálja kapcsolatait Izraellel, a külügyminiszter pénteken leszögezte, ez a lépés jelenleg nem szolgálná a palesztinok érdekeit. A Gázai övezetbe küldött katari segélyszállítmányok kapcsán hozzátette: Doha "munkakapcsolatban áll" Izraellel.

Egy 2018-as, Izraellel kötött tűzszüneti megállapodás értelmében az övezetet az ellenőrzése alatt tartó Hamász iszlamista szervezet rendszeres adományokat fogadhat Katarból. A Gázai övezet izraeli blokád alatt áll, és Katar fontos szerepet játszik az újabb háborúk elkerülése érdekében tett nemzetközi erőfeszítésekben.

Az Egyesült Arab Emírségek Bahreinnel közösen szeptember 15-én, Washingtonban írt alá Izraellel békemegállapodást, amelyet a palesztin vezetés elítélt.

(MTI)