Tajvan kedden megkezdte saját tengeralattjárók gyártását. "Megmutatjuk a világnak Tajvan erős akaratát szuverenitása védelmében" - hangsúlyozta Caj Jing-ven tajvani elnök a déli Kaohsziung kikötővárosban a hazai tengeralattjáró-gyártás megindítása alkalmából tartott ceremónián.

A szigetállam nyolc új tengeralattjáró építésére adott megbízást, amelyek közül az első várhatóan 2025-ben készül el. Tajvan jelenleg négy tengeralattjáróval rendelkezik, amelyek közül kettőt még az 1940-es években építettek az Egyesült Államokban. Donald Trump amerikai elnök nyíltan pártfogolta a tajpeji vezetést, és Peking heves tiltakozása ellenére egy sor fegyverszállítási megállapodást kötött Tajvannal.

A szigetország évtizedekig az Egyesült Államok hallgatólagos biztonsági garanciájára támaszkodott, Washington azonban az utóbbi időben sürgette a helyi vezetést, hogy építse ki a saját védelmi potenciálját.

A kínai anyaállamtól 1949-ben elszakadt demokratikus Tajvan állandó jelleggel inváziótól tart, mivel Kína szakadár tartományának tekinti a szigetet.

Peking és Tajpej között a viszony többéves közeledés után ismét fagyossá vált azt követően, hogy a Caj Jing-ven elnök vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az egy-Kína elvet magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz vele szemben, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében. A kapcsolatokat tovább terhelte, hogy az elmúlt hónapokban két magas rangú amerikai tisztségviselő, illetve a minap az Egyesült Államok csendes-óceáni térségének katonai hírszerzését ellenőrző admirálisa is ellátogatott a szigetre, Peking heves ellenkezését váltva ki.

(MTI)