Joe Biden demokrata párti elnökjelölt várhatóan Antony Blinkent nevezi majd meg külügyminiszter-jelöltjéül - jelentette a Bloomberg News hírügynökség vasárnap későn este.



Fotó: Getty Images

Blinken zsidó családba született 1962-ben. A szülei elváltak, a nevelőapja pedig még a vér szerintinél is zsidóbb volt, túlélő fokozatban: megjárta Auschwitzot és Dachaut, de valahogy őt sem gázosították el - derül ki a Wikipédia angol nyelvű kiadásának szócikkéből.A közlést sem Biden munkatársai nem kommentálták, sem Antony Blinken. Az 58 éves Blinken 2015 és 2017 között külügyminiszter-helyettes, azt megelőzően pedig Barack Obama elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese volt. Pályáját Bill Clinton kormányzata idején kezdte a külügyminisztériumban.

Internetes honlapján hétfőre virradóra a The New York Times is azt jelentette, hogy Biden Blinken mellett dönt. A lap "a globális szövetségek" híveként írta le Blinkent, megjegyezve, hogy ő Joe Biden legközelibb külpolitikai és nemzetbiztonsági tanácsadója.

Korábbi sajtóértesülések szerint Joe Biden fontolgatja Susan Rice, az Obama-kormányzat ENSZ-nagykövete jelölését is a külügyminiszteri posztra. Rice a napokban újságíróknak nyilatkozva "nyitottnak" mondta magát e jelölésre.



Fotó: Cheriss May / NurPhoto / Getty Images

Katie Bedingfield, Biden kommunikációs tanácsadója vasárnap a Fox televíziónak nyilatkozva - kérdésre válaszolva - közölte, hogy Joe Biden kedden hozza nyilvánosságra a várható kormányzata tagjainak névsorát. Hasonlóképpen nyilatkozott Ron Klain, Biden leendő kabinetfőnöke is az ABC televízióban.

Jennifer Psaki, Biden egyik tanácsadója, a CNN televízióban, szintén vasárnap, arról beszélt, hogy a leendő Biden-kormány "sokszínű lesz". Úgy fogalmazott: a Bidenre és alelnökjelöltjére, Kamala Harrisre szavazók között "vannak progresszívek, mérsékeltek és republikánusok is, jóllehet, az amerikaiak túlnyomó többsége nem e meghatározások szerint gondol önmagára". Hozzáfűzte: a várható kormányzat tükrözi majd Amerikát.

"Vagyis ez ideológiai sokszínűséget jelent majd, s (Biden) azt szeretné, hogy többféle felfogású ember üljön az asztal körül" - mondta.

Bernie Sanders, az Egyesült Államokban radikális baloldalinak számító nézeteiről ismert vermonti független szenátor még pénteken az AP amerikai hírügynökségnek adott interjújában arról beszélt: "számomra teljesen egyértelmű, hogy a progresszív nézeteknek helyet kell adni a Biden-kormányzatban". Nyilatkozatát elemzők úgy értékelték, mint nyomásgyakorlást Joe Bidenre.

Antony Blinken édesapja, Donald Blinken Magyarországon volt amerikai nagykövet a kilencvenes években - írja az MTI.

Frissítés: helyesbíteni kényszerülünk

A Zsindexről ugyanis megtudtuk, hogy aki 1000%-ban zsidó, az valójában... félig magyar.



Ma is tanultunk valamit... Bubu nélkül is

2. frissítés: eldőlt

Joe Biden hatalomátadást bonyolító csapata megerősítette a Bloomberg értesüléseit, miszerint a megválasztott amerikai elnök Antony Blinkent nevezi meg külügyminiszter-jelöltjéül, írja a CNN nyomán a 24.

Ők is hozzáteszik, hogy Blinken édesanyja, Judith Pisar révén "félig magyar származású". A People cikke szerint Antony Blinken anyai nagyszülei Amerikában született "magyar", azaz magyarországi zsidók voltak, így a dédszülei lehettek, akik kivándoroltak valamikor XIX. század végén, vagy a XX. század elején.

Blinken apja Orbánt bírálta, Gyurcsánynak örült

Az amerikai külügyminiszteri poszt várományosa, Antony Blinken apja, a korábban befektetési bankárként tevékenykedő Donald Blinken 1994 és 1997 között volt az Egyesült Államok budapesti nagykövete. Kinevezésekor azt nyilatkozta a Magyar Hírlapban, hogy Amerika érdeke, hogy a térség gazdasági és politikai rendszerei teljesen integrálódjanak a Nyugathoz, írja az Index.



Magyarbarátok, ha találkoznak... Donald M. Blinken még az Egyesült Államok magyarországi nagyköveteként 1995. szeptember 21-én (fotó: Kovács Attila / MTI)

A Blinken házaspár 2009-ben Menekülés és visszatérés című könyvében is kiadta visszaemlékezéseit. A cím arra utal, hogy Judith Blinken gyerekként Budapesten vészelte át a második világháborút, és csak 1949-ben sikerült édesanyjával együtt elhagynia az országot.

Memoárjukban az első Orbán-kormányt is megemlítik.

A volt misszióvezető a következőképpen fogalmazott:

Sajnos az Orbán-kormány visszavetette Magyarország haladását abba az irányba, hogy a kormányzati munka átláthatóbb és elszámoltathatóbb legyen. A nemzeti deficit és a munkanélküliség makacsul nagy maradt, a külföldi befektetőket a bonyolult adószabályok terhelték, és az Orbán-kormány első két évében nem privatizáltak nagyobb állami tulajdonú vállalatokat. Az is zavaró hatású volt, hogy a kapcsolatok Romániával és Szlovákiával visszafejlődtek, miután a korábbi években haladás történt a megbékélés felé az etnikai kérdésekben. 2002-ben Orbán Viktor és Fidesz pártja elvesztette a választásokat.

A Gyurcsány-kormányról akkor a következőket írták könyvükben:

A választók pozitívan reagáltak Gyurcsány erős végrehajtói képességére azzal, hogy a szocialistákat 2006-ban újraválasztották, és így a kommunizmus vége óta elsőként egy kormány két választási cikluson keresztül is képes volt megőrizni hivatalát. Ez Magyarország politikai érettségének bátorító jele volt.

Blinkenék tényleg nem felejtették el Magyarországot azután, hogy a nagyköveti kinevezés lejárt. Sajnos. 2015-ben Blinken és második felesége nagy összegű adománnyal járult hozzá a Közép-európai Egyetem (CEU) Nyílt Társadalom Archívuma (OSA) finanszírozásához. Az OSA az adományozók tiszteletére a Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívum nevet vette fel.

A lex-CEU elfogadása előtt az idősebb Blinken Nancy Goodman Brinker és Eleni Tsakopoulos Kounalakis korábbi nagykövetekkel együtt levelet is írt a kormánynak, azt fejtegetve, hogy a törvény elfogadása visszavetheti a két ország kapcsolatait.

Mint írták, a törvény olyan változásokat okoz a jogi környezetben, amelyek

jelentős mértékben korlátozzák azt az akadémiai szabadságot, amely elengedhetetlen az egyetem további budapesti működéséhez, és ez hatalmas csapás lenne mindarra, amit az USA és Magyarország közösen elért az elmúlt negyedszázadban.

Korábban írtuk: Biden családja még Trumpénál is zsidóbb