A kormánypárt nyerte meg a szombaton tartott grúziai parlamenti választásokat, megerősítve hatalmát a majdnem végleges eredmények alapján. Az ellenzék közölte, hogy nem ismeri el a választások eredményét, és állandó tiltakozó megmozdulásokat szervez.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szerint a választásokon valódi verseny volt és általánosan betartották az alapvető szabadságjogokat.
A központi választási bizottság vasárnap közölte, hogy a szavazatok 99 százalékának feldolgozása alapján a kormányzó Grúziai Álom párt a voksok 48,07 százalékát, a legnagyobb ellenzéki párt, az Egyesült Nemzeti Mozgalom (UNM) pedig 27,12 százalékát kapta.
Több ellenzéki pártnak is sikerült átlépni a parlamentbe jutáshoz szükséges 1 százalékos küszöböt.
Az ellenzék, amely szerint a választást elcsalták, bejelentette, hogy mindaddig tüntet, amíg új választásokat nem írnak ki.
"Nem ismerjük el a választások eredményét, és új választások kiírását követeljük" - mondta Nika Melia, az UNM egyik vezetője.
Az ellenzéki tiltakozás vasárnap kezdődött, egy hét múlva újabb megmozdulást terveznek és nem zárták ki az új parlament bojkottját sem.
Az EBESZ nemzetközi megfigyelői úgy ítéli meg, hogy a választásokon valódi verseny volt és általánosan betartották az alapvető szabadságjogokat. Vasárnap kiadott közleményében azonban az EBESZ elismerte, hogy érkeztek bejelentések, miszerint a kormánypárt és az állam nyomást gyakorolt a szavazókra, valamint negatív kampányról, ami "bizonyos tekintetben csökkentette a választásba vetett közbizalmat".
Az ország leggazdagabb embere, a Bizdina Ivanisvili milliárdos üzletember által alapított Grúziai Álom közölte, hogy elegendő szavazatot kapott ahhoz, hogy egyedül is kormányt alakíthasson. "Semmi kétség, hogy mi nyertünk" - mondta újságíróknak Irakli Kobahidze, a párt végrehajtó titkára.
A több mint 30 ellenzéki pártot tömörítő Egyesült Nemzeti Mozgalom még pénteken közölte, hogy nem lép koalícióra a kormánypárttal a választás után.
Az ellenzék szavazatvásárlással, a választók és helyi megfigyelők megfélemlítésével, valamint a szavazatszámláláskor elkövetett erőszakos cselekményekkel vádolja a kormánypártot.
A Grúziai Álom visszautasította a vádakat, bár elismerte, hogy volt néhány technikai rendellenesség a szavazás alatt.
A koronavírus-járvány súlyosan érintette az ország gazdaságát, aminek következtében csökkent a kormány népszerűsége.
(MTI javítva)