Ugrás a cikkhez
Reklám

Az iráni Forradalmi Gárda hadgyakorlatot tartott egy amerikai repülőgép-hordozó utánzatával a Hormuzi-szorosban az Egyesült Államok és Irán közötti megnövekedett feszültségek közepette.

Az állami televízió keddi közlése szerint az iráni katonák előbb rakétát lőttek ki helikopterről a hajóra, majd kommandós egységeket engedtek le a fedélzetére a Nagy Próféta 14 fedőnevű manőver keretében. Más felvételeken a repülőgéphordozó-utánzat körül köröző iráni rohamcsónakokat lehetett látni.

Az iráni csapatok légvédelmi gyakorlatot is tartottak egy drónra tüzelve Bandar-Abbász tengerparti város térségében. Egyebek között vállról indítható és járművekre szerelt rakétaindítókat is bevetettek, illetve rohamcsónakokról is kilőttek rakétákat.

Búváregységek lyukat robbantottak a hajótesten a vízvonal felett.

"A gárda nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat fog bevetni, amelyek képesek a nagy hatósugarú agresszor vízfelszíni célpontjainak eltalálására" - jelentette ki Abbász Nilforusan, a gárda műveleti parancsnok-helyettese a sepahnews.com hírportál szerint.

The Nimitz-class American carrier mockup is "starring" in the #IRGC drill in Hormuz. Attacked, encircled, taken over.#iran#US pic.twitter.com/eQ91Ep8NW3

— Udi Evental (@UEvental) July 28, 2020

Megfigyelők szerint ez arra utalhat, hogy megismétlődhet ami 2015-ben történt, amikor elsüllyesztettek egy másik repülőgéphordozó-utánzatot.

A coloradói Maxar Technologies vállalat egy műholdas felvételt kiértékelve közölte, hogy az amerikai Nimitz osztályú repülőgép-hordozó utánzata a hajóorrban, illetve a fedélzetén lévő több "harci repülőgépben" szenvedett károkat.

Az igazi Nimitz - a hajóosztály névadója - a múlt hétvégén érkezett a közel-keleti vizekre az Indiai-óceánról, hogy leváltsa az Arab-tenger térségében eddig szolgálatot teljesítő Dwight D. Eisenhower repülőgép-hordozót.

A negyven éve egymással ellenséges Washington és Teherán között ismét fokozódott a feszültség azóta, hogy Donald Trump amerikai elnök 2018 májusában felmondta az Iránnal kötött többhatalmi atomalkut. Tovább romlott a viszonyuk január elején, miután egy amerikai légicsapás végzett Kászem Szulejmáni tábornokkal, a gárda befolyásos külföldi műveleti főnökével, néhány napra rá pedig Irán rakétacsapásokat mért az amerikaiak iraki támaszpontjaira.

A kétoldalú viszály veszélyt jelent a hajózás biztonságára a Perzsa-öbölben és az öböl egyetlen vízi kijáratánál, a Hormuzi-szorosban, ahol a világ olajszállítmányainak ötöde halad át. Tavaly emellett több tengeri incidens is történt a fontos hajózási útvonalon.

(MTI)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából