Albán zászlóval
A koszovói parlament pristinai ünnepi ülésén a képviselők óriási többséggel megszavazták Koszovó függetlenségének kikiáltását. Az EU-tagállamok zöme és az USA már hétfőn elismeri az albán többségű tartomány végleges elszakadását Szerbiától. Szerbia, Oroszország, a területrabló Szlovákia és Románia nem, de ez senkit nem izgat. A szerb fennhatóság egyébként is 9 éve megszűnt. A rácok utolsó gyarmatáról, Délvidékről persze nem esik szó, hiszen Budapesten hazaárulók uralkodnak. A koszovói kormányfő, aki maga is gerillavezér volt, először saját hősi halottaikról emlékezett, majd ígéretet tett a kisebbségek jogainak tiszteletben tartására. A szabadság persze nem volt ingyen, azt az albánok hosszas passzív ellenállásal, majd fegyveres harccal vívták ki. Miután  a mindössze 1,8 millió koszovói albán önállóságáról alkudozni soha nem voltak hajlandó és árulóikat eltették láb alól, végül a nemzetközi közösség kénytelen volt tudomásul venni a realitást, sőt 1999-ben a NATO is beavatkozott oldalukon a milosevicsi szerb népirtók ellenében.

Szerbia gazdasági és politikai szankciókkal fenyegetőzik, de ennek sincs semmiféle visszatartó ereje. A szerb miniszterelnök, Vojiszlav Kostunica is beszédet tartott délután a belgrádi állami televízióban.

Korábbi értesülések szerint ma délután háromnegyed négykor kiáltotta ki függetlenségét Európa legújabb állama, Koszovó. Ennek megfelelően már tegnap este megkezdődtek a tüntetések és az ünneplés is. Mindeközben nem téma, hogy már csak a magyarok nem kapták meg az önrendelkezési jogot az egykori Jugoszlávia területén. Az EU-tagok közül csak a területrabló, az őshonos magyar kisebbség autonómiájától rettegő szlovákok és románok, illetve a görög-török konfliktus frontvonalában található Ciprus nem ismeri el holnap Koszovót.

"Koszovó a mai naptól büszke, független és szabad" - jelentette ki Hashim Thaci koszovói miniszterelnök vasárnap a pristinai parlament rendkívüli ülésén.
"Soha nem szűntünk meg hinni abban az álomban, hogy egy napon a világ szabad nemzeteinek sorába kerülünk, és a mai napon ezt megtesszük". Az új állam demokratikus, többnemzetiségű lesz - fűzte hozzá.
A koszovói kormányfő beszédében a kulturális sokszínűség megőrzését ígérte, és üdvözölte az EU-missziót, amely segíti Koszovó demokratikus fejlődését és tervei megvalósítását.
A független Koszovó a béke és a stabilitás elkötelezett híve lesz a függetlenségi nyilatkozat tervezete szerint, amelyet vasárnap terjesztette a pristinai parlament elé.
A koszovói állam az (ellenőrzött függetlenséget előirányzó) Ahtisaari-terv alapján fog megalakulni - áll a 12 pontos dokumentumban. A nyilatkozat leszögezi, hogy Koszovó demokratikus, világi és többnemzetiségű társadalom "nemzetközi polgári és katonai jelenléttel".
Koszovó vállalja a függetlenségből fakadó nemzetközi kötelezettségeket, gondoskodik határainak biztonságáról és tartózkodik az erőszak alkalmazásától a vitás kérdések rendezésében. A dokumentum hangsúlyozza: az új állam jó kapcsolatokra törekszik szomszédaival.

Koszovó egyelőre nemzetközi felügyelettel fog működni, az ENSZ-igazgatást egy  2000 fős EU-adminisztráció váltja majd fel, de maradnak a szerbeket kiverő NATO-csapatok is. Az új állam hadereje limitált lesz.

A rácok abban bíznak, hogy legalább a vegyes népességű Kosovska Mitrovicától északnyugatra eső, szerb többségű csücsköt meg tudják tartani, de erre sincs sok esélyük, hiába képtelenek elviselni, ha ők kerülnek kisebbségbe. E városban egyébként a NATO-erők szögesdróttal választották ketté a szerbeket és albánokat.

A történet mindenesetre azt mutatja, hogy határozott összefogással bármely kis nép is elérheti céljait. A szerbek őshaza fájdalmára teszünk, az európai iszlám rémképe pedig ostobaság. Az albánok nem kis része keresztény, de a muszlimok is általában ateista életformát élnek, államuk pedig teljesen világi jellegű.

Fegyverbe szólította Szerbiát Koszovó elszakadása ellen vasárnap az elmebeteg Artemije raska-prizreni püspök, a koszovó szerb ortodox egyház vezetője. Támogatója azonban Belgrádban sincs, a szerb vezérkari főnök közölte, hogy Koszovót "nem lehet megvédeni fegyverrel".

Koszovó legyen hivatkozási példa a magyar területi revízió számára. Az erőszakkal létrehozott mesterséges határok, a rablóbékediktátumok igenis megváltoztathatóak.

Koszovó fővárosában, Pristinában százezres tömegek táncoltak az utcán, tűzijátékkal ünnepeltek és albán zászlókat lengettek. A dolgok közvetlen előzményeként meg kell jegyeznünk, hogy a miniszterelnök, Hashim Thaci azt mondta: a nagy napon valósággá válik a koszovói polgárok akarata.

Mindeközben Belgrádban alig ezer szerb tüntetett a terület elvesztése ellen. Koszovóban az emberek a falakra festettek, kifejezve köszönetüket az Egyesült Államoknak és az EU országainak, akik elfogadták függetlenségüket.

Koszovónak mintegy 2 millió lakosa van, a nemzetalkotók az albánok, a szerb kisebbség kb. 10%. 1999 óta az ENSZ békefenntartó egységei jelen vannak a most még tartomány, délutántól már állam területén. A függetlenség kikiáltása után az ENSZ jelenlétét vélhetően az EU-é váltja fel.



Pirossal a 90%-ban albán többségű zónák, szürkével a szerbek


(Libényi - Kuruc.info - Barikád, BBC, Vajdaság Ma)


Kosovo MPs proclaim independence

Kosovo's parliament has overwhelmingly endorsed a declaration of independence from Serbia in an historic session.

The declaration, read by Prime Minister Hashim Thaci, said Kosovo would be a democratic country that respected the rights of all ethnic communities.

The US and a number of EU countries are expected to recognise Kosovo on Monday.

Serbia has threatened Kosovo with diplomatic and economic sanctions, but not force. Its ally, Russia, also opposes Kosovan independence.

See a map of Kosovo's ethnic breakdown

Correspondents say the potential for trouble between Kosovo's Serbs and ethnic Albanians is enormous.

Serbia's Prime Minister Vojislav Kostunica is to make a televised address at 1500 GMT.

A number of his ministers have travelled to Kosovo to show their support for Serbs living there.

Search for equality

"We have waited for this day for a very long time," Mr Thaci told parliament before reading the declaration, paying tribute to those who had died on the road to independence.


KOSOVO PROFILE
Population about two million
Majority ethnic Albanian; 10% Serb
Under UN control since Nato drove out Serb forces in 1999
2,000-strong EU staff to take over from UN after independence
Nato to stay to provide security

In pictures: Celebrations
Kosovo youths eye future
Serb and Albanian views

"The independence of Kosovo marks the end of the dissolution of the former Yugoslavia," the prime minister said.

"We are becoming an equal part of the democratic world," he said.

Mr Thaci promised to improve the life of minority ethnic communities.

There should be no fear of discrimination in Kosovo, he said, vowing to eradicate any such practices - and conveying a similar message in Serbian.

Kosovo's top leaders are due to go to a sports hall later where the Kosovo Philharmonic Orchestra is expected to play Beethoven's Ode to Joy.

They are also due to sign their names on giant iron letters spelling out the word "newborn" which was to be displayed in Pristina.

Fireworks and street celebrations will follow. Thousands of people have poured onto the streets.


Ethnic Albanians write graffiti thanking Croatia for support, in Gnjilane, Kosovo, 16 February 2008

UK soldiers on standby
Legal furore over recognition
Analysis: Anxious Balkans

Some ethnic Albanians, who make up the majority of Kosovo's population, earlier laid flowers on the graves of family members killed by Serbian security forces during years of conflict and division.

The BBC's Nick Thorpe in the flashpoint town of Mitrovica says local and UN police, as well as the Nato troops, are maintaining a high profile to reassure all the citizens of Kosovo that they have nothing to fear.

Limitations

The declaration approved by Kosovo's parliament contains limitations on Kosovan independence as outlined in the UN plan drawn up by former Finnish President Martti Ahtisaari.

Kosovo, or part of it, cannot join any other country. It will be supervised by an international presence. Its armed forces will be limited and it will make strong provisions for Serb minority protection.

HAVE YOUR SAY

Unfortunately today Kosovo and Serbia are to become two dispensable chess-pieces of EU/NATO and Russia

Mat, Ljubljana, Slovenia
Send us your comments

Recognition by a number of EU states, including the UK and other major countries, will come on Monday after a meeting of EU foreign ministers in Brussels, says the BBC's Paul Reynolds.

The US is also expected to announce its recognition on Monday.

Three EU states - Cyprus, Romania and Slovakia - have told other EU governments that they will not recognise Kosovo, says our correspondent.

Russia's foreign ministry has indicated that Western recognition of an independent Kosovo could have implications for the Georgian breakaway provinces of Abkhazia and South Ossetia.

The UN has administered Kosovo since a Nato bombing campaign in 1999 drove out Serb forces.