Az új-zélandi parlament szerdán harmadik olvasatban elfogadta az abortusz liberalizációját célzó törvényjavaslatot, amelynek értelmében a terhességmegszakítást a fogantatástól számított huszadik hétig lehet elvégezni, azon túl pedig orvosi szakvélemény szükséges hozzá.
"Negyven évig az abortusz volt az egyetlen olyan orvosi eljárás Új-Zélandon, amely bűncselekménynek számított. Mostantól ez, nagyon helyesen, egészségügyi kérdéssé válik" - áll Andrew Little új-zélandi igazságügy-miniszter szerdai közleményében.
A terhességmegszakítást korábban két orvosnak vagy konzulensnek kellett jóváhagynia, akik igazolták, hogy a terhesség veszélyt jelent a nő testi vagy lelki egészségére.
Little azt mondta, e feltétel miatt sok nő kénytelen volt hazudni a mentális állapotáról, a szükségtelen várakozási idő pedig egészségügyi kockázattal járt.
A törvényjavaslatot, amelyet a 120 tagú új-zélandi parlament 68 képviselőjének szavazatával fogadtak el, az ország jogrendjének értemében alá kell írnia Patsy Reddy új-zélandi főkormányzónak is.
A most elfogadott jogszabály augusztusban, egy átfogó jogi reform keretében került a wellingtoni parlament elé, bírálói azonban a javaslatot így sem tartották elég liberálisnak. Hangsúlyozták: ebben a formában a nemi erőszak továbbra sem teszi jogossá az abortuszt, valamint az a tény sem, hogy az anya nem lesz képes felnevelni a gyerekét. Az ALRANZ nevű "jogvédő csoport" augusztusban azt mondta: a tervezet sokkal jobb, mint a jelenlegi szabályozás, de "nem lesz olyan jó, mint amilyen lehetne".
(MTI nyomán)