A belső viták lezárására, összefogásra és optimizmusra bíztatta a német Kereszténydemokrata Uniót (CDU) Markus Söder, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke szombaton Lipcsében, a CDU kongresszusán.

A bajor tartományi kormányfő hangsúlyozta, hogy a választók szeretnének ismét bízni a CDU-ban és úgy érzik, szükség van a pártra, de ehhez optimizmust kell sugározni.



Söder és Kramp-Karrenbauer, a pár neumerkelje (fotó: dpa / Peter Kneffel)

Az egyre gyengülő és "állandóan depressziós" Német Szociáldemokrata Pártnak (SPD - a CDU/CSU koalíciós társa a szövetségi kormányban) a példája azt mutatja, hogy a választók elfordulnak a folyton csak saját magukkal foglalkozó pártoktól - tette hozzá Markus Söder.

A testvérpártok közötti feszültségek is csak eltántorítják a szavazókat, ezért a CDU és a CSU viszonyában is harmóniára van szükség. A CSU mindent megtesz ennek érdekében, és nem fordul elő többé olyan viszály, mint 2018-ban, amikor a menekültügyi kérdések körüli viták a testvérpárti kapcsolat felszámolásával fenyegető konfliktusba torkolltak - fejtette ki a CSU vezetője, aláhúzva: "közös családot alkotunk, és csak együtt lehetünk erősek".



Fotó: EPA

Markus Söder élesen bírálta a szövetségi parlament (Bundestag) két legnagyobb ellenzéki pártját, a Zöldeket és a CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) pártot.

Mint mondta, a Zöldek joggal állítják, hogy sokszínűek, hiszen "kétszínűek", ezt mutatja például, hogy a bajor törvényhozásban éppen az ő politikusaik utaznak a legtöbbet repülővel, pedig folyamatosan a klímavédelemről papolnak, és miközben be akarják tiltani a húsfogyasztást, legalizálni akarják a drogozást.

Míg a Zöldek a fő politikai ellenfelek, az AfD "ellenség, és ezt a kifejezést nagyon tudatosan használom" - húzta alá Markus Söder.

Az AfD "minden, csak nem polgári párt", éppen ellenkezőleg, "az új NPD" - tette hozzá, utalva a széles körben neonáciként számon tartott Német Nemzeti-demokrata Pártra. A CDU/CSU nem foghat össze az AfD-vel, "az ilyen emberekkel nem együttműködünk, hanem küzdünk ellenük" - fogalmazott a CSU elnöke.

Nem merték a tagság kezébe adni a kancellárjelölést, mert az nem Merkel kijelölt utódjának kedvezne

A CDU szombat délután véget ért kongresszusán valamennyi jelentős ügyben Annegret Kramp-Karrenbauer pártelnök és a párt felső vezetésének álláspontja érvényesült. Így például a küldöttek nagy többséggel elvetették azt az indítványt, hogy a következő - várhatóan 2021 őszén tartandó - Bundestag-választásra a tagság szavazatai alapján állítsanak kancellárjelöltet.

Eddig rendre a pártelnök dönthette el, hogy kíván-e indulni kancellárjelöltként, vagy átadja másnak a feladatot - mint 2002-ben az akkori pártelnök, Angela Merkel az akkori CSU-elnöknek, Edmund Stoibernek -, és az új rendszer valószínűleg Annegret Kramp-Karrenbauer gyengülésével járt volna, mert egy esetleges pártszavazáson alulmaradna legfőbb riválisa, Friedrich Merzcel szemben - vélik megfigyelők.

A kongresszus a pártvezetés irányvonalát követte az ötödik generációs (5G) mobil távközési hálózatok kiépítésének ügyében a Huawei kínai távközlési óriásvállalat lehetséges szerepe körül kialakult vitában is. A küldöttek nagy többsége így az elnökség tanácsát követve elutasította azt a törekvést, miszerint a CDU-nak hivatalosan arra az álláspontra kellene helyezkednie, hogy a Huawei-t ki kell zárni az 5G-fejlesztésekből. E helyett azt emelték a párt hivatalosan képviselt politikájának szintjére, hogy a fejlesztések valamennnyi résztvevőjétől meg kell követelni, hogy garantálják a hálózatokban áramló adatok biztonságát.

(MTI)