Ugrás a cikkhez
Reklám

Beterjesztette hétfő éjjel a brit kormány a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről szóló törvénytervezetet.

Az előterjesztési aktus a brit parlamenti eljárásrendben a tervezet első olvasatát jelenti. A második olvasat kedden és szerdán várható, amikor a képviselők részletes vitát tartanak és első menetben valószínűleg szavaznak is a 115 oldalas tervezetről.

A tervezetnek meg kell járnia az alsó- és a felsőházi ratifikációs eljárássorozat mindegyik szakaszát, mielőtt egy végszavazással törvénybe lehet iktatni, a beterjesztett törvényjavaslathoz azonban mindkét házban módosítási indítványokat lehet csatolni.

Jacob Rees-Mogg, a kormány parlamenti tevékenységének összehangolásáért felelős magas rangú kabinettag – a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának egyik zászlóvivője – feszített ütemű elfogadási programindítványt is közzétett, amelynek alapján a tervezet második és harmadik olvasatbeli alsóházi elbírálása akár csütörtökre befejeződhet, és a törvénycsomag aznap felkerülhet a felső kamara, a Lordok Háza elé.

Az Egyesült Királyság a jelenleg érvényes Brexit-határidő alapján október 31-én, vagyis jövő csütörtökön lépne ki formálisan az Európai Unióból, de a kilépési feltételrendszert rögzítő, az EU-val a múlt héten elért megállapodás hétfő este közzétett jogszabálytervezetének elfogadási programindítványát több képviselő tarthatatlannak minősítette.

A második olvasatbeli vita kezdete előtt az alsóháznak még szavaznia kell az elfogadási programindítványról is, és mivel a kormányzó Konzervatív Pártnak nincs többsége a házban, a menetrend elfogadása nem garantált.

Boris Johnson miniszterelnök már szombaton beterjesztette a kormányindítványt a csütörtök-pénteki EU-csúcson véglegesített új megállapodás általános jóváhagyására. Ez lett volna az első lépés az egyezmény részletes vitája és törvénybe iktatása felé.

Az alsóház azonban a szombati rendkívüli ülésnapon elfogadott egy módosító indítványt, amelynek értelmében el kell halasztani a szavazást a Brexit-megállapodás formális jóváhagyását célzó kormányindítványról mindaddig, amíg a megállapodás törvényerőre emeléséhez szükséges összes jogi instrumentumot, köztük az egyezmény teljes jogi szövegét a brit parlament törvénybe nem iktatja.

Ezután lekerült a napirendről a szombatra tervezett szavazás.

(MTI)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából