Minden eddiginél nagyobb, több százezres tüntetést tartottak szombaton Londonban a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) ellen, illetve azért, hogy legalább a Brexit feltételrendszeréről újabb népszavazás dönthessen.
A hatalmas megmozdulást a People’s Vote – A nép voksa – nevű kampánycsoport szervezte, amely tavasszal alakult ismert közéleti személyiségek, politikusok és üzleti vezetők részvételével az újabb népszavazás kiharcolására. A People’s Vote júniusban, az EU-tagságról tartott népszavazás második évfordulóján már tartott egy tömegdemonstrációt, amelyen hozzávetőleg százezren vettek részt.
A szombati tüntetésre azonban a szervezet saját becslései szerint ennek a tömegnek a sokszorosa gyűlt össze. A People’s Vote a rendezvényt biztosító aktivisták helyszíni számításait idézve szombat délután azt közölte, hogy a résztvevők száma 570 ezer körüli. A Scotland Yard szóvivője szerint a londoni rendőrség nem tudja felbecsülni a tömeg nagyságát.
LGBT+ for a People’s Vote with the boys up for London Leather Weekend. Demand a People’s Vote. Look fierce doing it. pic.twitter.com/uKol4RRPeb
— LGBT+ for a People's Vote (@lgbt4pv) 2018. október 20.
A szervezők szerint 150 különbusz szállította Londonba a tüntetőket, emellett vonattal is nagyon sokan utaztak a brit fővárosba, még olyan távoli vidékekről is, mint a Skócia északi partjai előtt fekvő Orkney-szigetek.
A paki vezette a "népet"
A menet a Hyde Park keleti szélénél húzódó elegáns sugárúton, a Park Lane-en gyülekezett, és innen vonult át a parlament előtti térre, érintve a miniszterelnöki rezidenciának otthont nyújtó kis utcát, a Downing Streetet is. A menetet Sadiq Khan, London munkáspárti paki polgármestere vezette.
Incredible atmosphere on today's @peoplesvote_uk march - with people from every corner of our country, every age, faith, race gender and background coming together to demand the British people get the final say on Brexit #PeoplesVote 🇪🇺 pic.twitter.com/z1x4PhEZBF
— Sadiq Khan (@SadiqKhan) 2018. október 20.
Khan a demonstráción azt mondta: ez a menet a jövőért szól, azokért a fiatalokért, akiknek hangja a 2016-os népszavazáson – amelyen a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe – nem hallatszott. A polgármester szerint Theresa May konzervatív párti miniszterelnöknek nincs felhatalmazása arra, hogy szerencsejátékot űzzön a fiatal generáció jövőjével.
Khan hozzátette: a népszavazáson sem voksolt senki arra, hogy elszegényedjen, sem arra, hogy kockára tegye például a külföldi EU-országokból érkezett szakemberek tízezreit foglalkoztató állami egészségügyi ellátórendszer (NHS) működőképességét.
Sadiq Khan szerint a Brexit-folyamat eddigi két éve alatt világossá vált, hogy Nagy-Britannia most már csak egy rossz kilépési megállapodás, vagy a megállapodás nélküli kilépés között választhat. „Ez milliónyi mérföldekre van attól, amit két és fél éve ígértek nekünk” a Brexit-tábor szószólói, és éppen ezért elengedhetetlenné vált az újabb népszavazás kiírása – mondta a londoni polgármester.
Ugyanezt követelte a minap Tony Blair volt munkáspárti miniszterelnök, valamint Sir Nick Clegg egykori liberális demokrata és Lord Michael Heseltine volt konzervatív párti miniszterelnök-helyettes is több európai napilapban és a The Guardian című baloldali brit újságban megjelent közös cikkében.
A három egykori politikus úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi konzervatív párti brit kormány képtelen felfogni a Brexit várható gazdasági árát, a Brexit szószólói pedig továbbra is „a tagadás fantáziavilágában élnek”. A brit kormány azonban mereven elzárkózik bármiféle újabb népszavazás lehetőségétől.
(MTI nyomán)