Törvényellenes lépés volt a német hatóságok részéről, hogy kitoloncolták Oszama bin Laden egykori testőrét, Sami A.-t Németországból – közölte egy tartományi felsőbíróság. Kimondták: a tunéziai születésű férfit vissza kell hozni Németországba, az állam költségén.
A most 42 éves férfi 1997-ben érkezett Németországba, majd miután néhány évre a polgárháború sújtotta Afganisztánba távozott, a német Bochum városában telepedett le. Menekültstátuszt ugyan nem, de havi rendszerességű, csaknem 1200 eurós segélyt kapott az államtól.
A német állam 2004 óta folyamatosan szemmel tartotta a veszélyes férfit. Az al-Kaidával való "feltételezett" kapcsolata miatt a szövetségi főügyészség nyomozott utána, megfigyelte a helyi rendőrség, azt gyanítva, hogy ő a mentoruk azoknak a radikalizálódott dzsihadista terroristáknak, akik a bonchumi mecsetekben hallgattak szalafista tanításokat és arra készültek, hogy merényletet hajtsanak végre Düsseldorfban.
Mindenki tudja a férfiról, hogy veszélyes iszlamista, bármikor, bármelyik pillanatban iszlamista merénylet elkövetésére tartják alkalmasnak – mondta az M1 berlini tudósítója.
A német bíróságok ezek ellenére sem engedték, hogy a férfit kitoloncolják az országból. Először 2012-ben tagadták meg deportálását, arra hivatkozva, hogy Sami A. német állampolgárságú feleségével és négy gyermekével él Bochumban.
A német hatóságok 2018 tavaszán újra megpróbáltak megszabadulni Oszama Bin Laden volt testőrétől. Ekkor egy észak-rajna-vesztfáliai bíróság akadályozta meg a kitoloncolását, azzal az "indokkal", hogy szegény terrorista a hazájában, Tunéziában "kínzásnak és üldöztetésnek néz elébe" terrorista kapcsolatai miatt (!).
Merkel is foglalkozott az üggyel
A döntést éles sajtóvisszhang kísérte, a lakosság körében pedig általános volt a felháborodás. Az újságok a címlapon tették fel a kérdést, hogy miért nem deportálják Sami A.-t.
A felháborodások után személyes hatáskörbe vonta az ügyet Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter. Kezdeményezte, hogy Tunéziát nyilvánítsák biztonságos országgá, lehetőséget teremtve ezzel arra, hogy a biztonsági kockázatként nyilvántartott férfit és a hozzá hasonló Tunéziából bevándorolt bűnözőket kitoloncolják.
A német kancellár is foglalkozott az üggyel a szövetségi parlamentben. Nem elégedhetünk meg egy olyan helyzettel, amely lehetővé teszi, hogy bin Laden testőre éveken át Németországban tartózkodjon – nyilatkozta Angela Merkel.
Kitoloncolták, de vissza kellene hozni
Sami A.-t végül július közepén felültették egy gépre a düsseldorfi repülőtéren, és kitoloncolták Tunéziába. Az ügyében illetékes tartományi felsőbíróság még aznap közölte: a férfi deportálása "jogellenes volt". Másnap pedig bejelentették: az államnak, saját költségén, vissza kell szállítani Oszama bin Laden testőrét Németországba, annak ellenére, hogy vele szemben a tuniszi rendőrség is nyomozást folytat.
A férfit azzal vádolják, hogy Bin Laden testőre és szárnysegédje volt. Katonai kiképzést kapott Afganisztánban, és Németországban több terrorakcióban is szerepet vállalt – mondta Sofien Slitia, tuniszi bíróság szóvivője, hozzátéve, hogy a férfi biztonságban van, nem érte semmilyen bántalmazás.
Sami A. persze tagadja az ellene felhozott vádakat, szabadlábra helyezték, jelenleg úgy védekezik. Egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy vissza kíván-e térni Németországba. Akarata ellenére ugyanis nem szállíthatják vissza. A tunéziai hatóságok pedig egy német-tunéziai kétoldalú egyezményre hivatkozva egyértelműen ellenzik a férfi visszaszállítását.
(M1 nyomán)