Hét, Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közel állónak minősített orosz oligarcha és 17 orosz kormánytisztviselő ellen rendelt el szankciókat pénteken az Egyesült Államok világszerte elkövetett "káros tevékenységük" miatt.

Tucatnyi, az érintett oligarchák tulajdonában lévő vállalatot, valamit állami tulajdonban lévő fegyverkereskedelmi cégeket és egy bankot is büntetőintézkedésekkel sújtottak - közölte az amerikai pénzügyminisztérium.

A Vlagyimir Putyin kormányának visszaszorítását célzó összehangolt erőfeszítések keretében Donald Trump hivatalban lépése óta 189, Oroszországgal kapcsolatban álló személy és vállalat ellen vezetettek be amerikai büntetőintézkedéseket.

Egy sor "káros tevékenység"

"Az orosz kormányzat világszerte egy sor káros tevékenységet folytat, beleértve a Krím félsziget változatlan bekebelezését és erőszak szítását Kelet-Ukrajnában, a saját polgárait bombázó Aszad-rezsim fegyverekkel történő támogatását, a nyugati demokráciák ellen irányuló felforgató tevékenységet és a számítógépes térben elkövetett kártékony tevékenységét" - olvasható a Steve Mnuchin pénzügyminiszter által aláírt közleményben.

Az érintett oligarchák között van például Oleg Gyeripaszka alumíniumipari mágnás, vagy Szulejman Kerimov képviselő és üzletember, akinek családjáé Oroszország legnagyobb aranykitermelő cége, a Polyus.

A szankciók - elemzők szerint - érzékenyen érinthetik az orosz gazdaság egyes ágazatait, elsősorban a pénzügyi és az energetikai szektorokat.

Az USA legutóbb március közepén fogadott el szankciókat, amelyek érintették az FSZB orosz szövetségi biztonsági szolgálatot, a GRU katonai hírszerző szolgálatot, a katonai hírszerzésnek dolgozó hat személyt, öt csoportot, valamint további 19 oroszt.

Az orosz-amerikai kapcsolatok a hidegháború óta a nem látott mélységbe kerültek, az USA elítéli a Krím népszavazás útján történő visszacsatolását, az orosz oligarchák destabilizáló szerepét, az amerikai választásokba való beavatkozást, a Szkripal-ügy pedig még súlyosabbá teszi az ellentétet, ami kölcsönösen diplomaták kiutasításához vezetett a nyugati országok és Oroszország között.

Moszkva kárpótolja a szankciókkal sújtott vállalatokat

Többlettámogatást fognak kapni az új amerikai szankciók által sújtott orosz állami vállalatok - jelentette ki pénteken Gyenyisz Manturov orosz ipari és kereskedelmi miniszter. Közölte, hogy a szankciós listán szereplő orosz vállalatokkal való együttműködést megtagadó cégekkel szemben büntetőintézkedéseket fognak bevezetni.

A cél Oroszország kiszorítása a globális fegyverpiacról

A fegyverexportot bonyolító Roszoboronoexport állami vállalat szóvivője közölte, hogy az új amerikai szankciók célja Oroszország kiszorítása a globális fegyverpiacról. "Ez a tisztességtelen verseny legtisztább formában való megnyilvánulása" - mondta.

A feketelistára került Oleg Gyeripaszka tulajdonában lévő RuszAl alumíniumipari vállalat részvényei a szankciók bejelentése nyomán 12,2 százalékot estek.

A megbüntetendő tisztségviselők feketelistájára felvett személyek közül Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára közölte, hogy az érintettek meg fogják találni a módját a korlátozások ellensúlyozásának. Leszögezte: az új fejlemény nem jelenti azt, hogy Oroszország megszakítja kapcsolatait az Egyesült Államokkal.

Barátságtalan és kontraproduktív

Alekszej Gyumin, a fegyvergyártás egyik fellegvárának számító Tula megye kormányzója, Putyin elnök volt testőre, barátságtalan és kontraproduktív lépésnek minősítette a szankciókat.

Konsztantyin Koszacsov, a parlament felsőháza külügyi bizottságának elnöke közölte: "Az újabb alaptalan, ellenséges és értelmetlen lépés újabb kísérlet arra, hogy a szankciókat a valódi stratégia hiányának és az Oroszország elleni fellépés legitimitásának igazolására használják fel." A szenátor szerint ez az út nem vezet sehová, mert ezzel az intézkedéssel Moszkvát nem lehet se megijeszteni, se legyőzni.

(MTI - Portfólió nyomán)