Mateusz Morawiecki eddigi kormányfő-helyettes, fejlesztési és pénzügyminiszter váltja fel a lemondását benyújtó Beata Szydlót a miniszterelnöki poszton – jelentette be Beata Mazurek, a Jog és Igazságosság (PiS) szóvivője a lengyel kormánypárt csütörtök esti vezetőségi ülését követően.




Mazurek – többek között “a változó nemzetközi helyzettel összefüggő új kihívásokra” utalva – közölte: a PiS vezetői testülete, a politikai bizottság ülésén Szydlo benyújtotta lemondását, és ezt el is fogadták. A politikai bizottság Mateusz Morawieckit jelöli kormányfőnek – mondta el a szóvivő.

Mazurek szerint a PiS döntött arról, hogy Szydlo a jövőben is “fontos, kiemelt posztot tölti be a lengyel kormányban”.

Frissítés: az utódtól az ország "hatékonyabb" külföldi védelmét várják

A lengyel kormányfőváltás egyik oka az, hogy a kormánypárt elnöke, Jaroslaw Kaczynski szerint Lengyelországot eddig nem elég hatékonyan védték külföldön, és a kijelölt miniszterelnök, Mateusz Morawiecki Orbán Viktorhoz hasonlóan képes lehet a konfliktusok csillapítására - írta pénteki kommentárjában a wpolityce.pl konzervatív hírportál.




A kommentátor, Piotr Skwiecinski szerint a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke úgy látja, hogy a volt bankelnök, a gazdasági szakértőként külföldön is elismert Morawiecki az eddigieknél jobban védheti Lengyelországot a nemzetközi színtéren. “Úgy, ahogyan ezt Orbán Viktor teszi, aki, bár konfliktusban marad a nyugati elittel, egyúttal képes a konfliktus minimalizálására is” – fogalmazott Skwiecinski.

A kommentátor szerint a jövendő lengyel kormányfőre is “új, liberálisabb, a Nyugattal jobban összeegyeztethető” tényezőként tekinthetnek a nyugat-európai politikusok. Mindazonáltal úgy véli, hogy “ez a remény nem válik be”, mert eltérőek a lengyelországi és a magyarországi helyzet adottságai.

“Orbán valóban ügyes, tud játszani, diplomatikusan fogalmazni, a tárgyalópartnereket hitegetni. Morawieckihez hasonlóan jól ismeri a nyugati elit mentalitását, céljai érdekében folyékonyan használja nyelvezetét, a 'eurospeechet'” – áll a kommentárban.

Skwiecinski szerint a konfliktuscsökkentés titka viszont más, Orbán “valódi manőverekre” is képes, “vissza tud lépni, amikor úgy találja, hogy nincs más megoldás”. Így “céljai hatékony elérésének érdekében egyes frontszakaszokon nyugalmat biztosít magának, akár meghátrálások árán is, amelyek néha látszólagosak, néha valódiak”.

Morawiecki viszont nem fog szembemenni az őt jelölő PiS-szel, melynek hajlíthatatlan természete nem fog megváltozni – véli Skwiecinski.

Morawiecki kormányfőjelöltsége kapcsán több lengyel kommentátor is párhuzamot vont Orbán Viktor külpolitikájával. Pawel Lisicki, a DoRzeczy című konzervatív hetilap főszerkesztője csütörtök este egy tévéműsorban úgy értékelte, hogy az amúgy sikeres kormánypolitikát folytató Beata Szydlo leváltásának egyik célja éppen a Brüsszel és Varsó közötti konfliktusok csökkentése lehet, ezt a változást pedig a magyar miniszterelnökhöz hasonlóan nemzetközi tapasztalattal rendelkező Morawiecki valósíthatja meg. A másik cél Lisicki szerint annak a sikeres politikának tágabb értelemben vett hatékonyabb összehangolása, amelyet Morawiecki eddig a gazdaság területén kormányfőhelyettesként folytatott.

A Gazeta Wyborcza lengyel balliberális napilap egyik pénteki kommentárja szerint viszont a kormányfőváltás kapcsán felkeltett érdeklődéssel a kormánypárt csupán elfedni akarja az Európai Unió által kifogásolt bírósági törvények megszavazását. A lengyel alsóház ugyanis éppen pénteken szavaz a bírósági reformot előkészítő jogszabályokról.

(MTI)