Ugrás a cikkhez
Reklám

Izrael megkezdte az előkészületeket arra, hogy az Egyesült Államokkal együtt kilépjen az UNESCO-ból – jelentette be az izraeli kormányfői hivatal csütörtökön.




Az amerikaiak néhány órával korábban jelentették be, hogy 2018 végével kilépnek az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetéből, részben a szervezet állítólagos Izrael-ellenessége miatt.

Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő "bátor és erkölcsös" döntésnek nevezte az Egyesült Államok elhatározását.

Izrael jó egy éve már felfüggesztette részvételét az UNESCO-ban, elsősorban azt kifogásolva, hogy a szervezet Világörögség bizottsága megszavazott egy palesztin javaslatot, ami Jeruzsálemet kizárólag a muszlimok szent helyeként mutatja be, egy szót sem ejtve annak zsidó történelmi kapcsolatáról.

Izrael szerint az UNESCO "abszurd színházzá" vált, ahol nem megőrzik, hanem eltorzítják a történelmet.

Dani Danon, Izrael ENSZ-nagykövete úgy értékelte, hogy Washington kilépése az UNESCO-ból fordulópontot jelent az ENSZ-ben. Közleményében úgy fogalmazott: olyan új korszak kezdődik, amelyben "immár meg kell fizetni az árát annak, ha valaki hátrányos megkülönböztetést alkalmaz Izrael kárára". Hozzátette: az UNESCO most már láthatja, hogy "az Izrael ellen hozott abszurd és szégyenteljes" határozatainak következményei vannak.

Danon rámutatott arra a nyilvánvaló tényre, hogy az Egyesült Államok Izrael mellett áll, és a két ország közötti szövetség erősebb, mint valaha.

Korábban írtuk: Trumpék kilépnek az UNESCO-ból, mert a szervezet "bántotta" az érinthetetlen Izraelt

A szervezet állítólagos "Izrael-ellenes elfogultságára" hivatkozva az Egyesült Államok külügyminisztériuma október 12-én bejelentette: az ország kilép az UNESCO-ból, az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetéből. A döntés év végén, 2017. december 31-én lép érvénybe.

Az amerikai külügyminisztérium közleményben jelentette be, hogy nem kíván tagja maradni az ENSZ kulturális és tudományos szervezetének, ehelyett inkább a megfigyelő pozíciót választja.

“A döntés, melyet nem hoztunk meg könnyedén, az Egyesült Államok aggodalmát tükrözi az UNESCO növekvő pénzügyi hátralékaival kapcsolatban, emellett a szervezet alapvető reformjának szükségességére és az Izrael-ellenes elfogultságára hívja fel a figyelmet” – írják.

Az Egyesült Államok azután szüntette meg az UNESCO anyagi támogatását, miután a szervezet 2011-ben felvette Palesztinát tagjai közé. Az amerikai külügyminisztérium ugyan megtartotta párizsi székhelyén az UNESCO-titkárságot, de arra próbálta rávenni a szervezet vezetőségét, hogy gondolják át a döntés politikai következményeit - írja az amerikai Time magazin.

2017. október 12-én amerikai tisztviselők is megerősítették a kilépési szándékot, de nevüket nem fedték fel, mivel hivatalosan nem kaptak engedélyt a döntés nyilvános megvitatására. A döntés nyilvánosságra hozatalának időpontja is érdekes: az UNESCO ezen a héten választ új elnököt a pénzügyi gondok és a palesztin tagság miatti megosztó hangulat közepette. Az új elnököt titkos szavazás során választják meg.

A béke és biztonság fenntartásáért

Az UNESCO az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, létrehozásáról 1945. november 16-án állapodtak meg 44 állam jelenlétében. A szervezet alkotmánya egy évvel később lépett hatályba, miután 20 állam ratifikálta. Jelenleg 195 tagállama és 10 társult állama van, a tagállamok a csatlakozást követően nemzeti bizottságot állítanak fel az UNESCO Nemzeti Bizottságainak Alapszabálya szerint.

Az UNESCO-t abban a szellemiségben hívták életre 1945-ben, hogy az emberiség „intellektuális és morális szolidaritását” elősegítse a nemzetek és népek közötti tartós béke megteremtése érdekében. Az UNESCO Alkotmánya is ezen célok mentén került megfogalmazásra.

A lefektetett alapelvek értelmében a szervezet fő tevékenysége, „hogy a béke és biztonság fenntartását azáltal segíti elő, hogy a nevelés, a tudomány és a kultúra révén szorosabbra fűzi a nemzetek közötti együttműködést a célból, hogy faji, nemi, nyelvi vagy vallási megkülönböztetés nélkül mindenki számára világszerte biztosítsa az igazság, a törvény és ama emberi jogok és alapvető szabadságjogok tiszteletben tartását, amelyeket az Egyesült Nemzetek Alapokmánya az összes népek javára elismer”. Tehát az UNESCO mandátuma szerint intellektuális és etikai műhelyként, referencia-központként, nemzetközi etikai normák kidolgozójaként és konszenzusteremtő fórumként kíván működni.

(BBC - Time - MTI - Híradó)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából