Ugrás a cikkhez
Reklám

John McCain arizonai republikánus szenátornál agresszív agydaganatot állapítottak meg helyi idő szerint szerdán.




McCain szenátort a múlt pénteken műtötték meg, vérrögöt távolítottak el a koponyájából. Bár állapotát kielégítőnek mondták, az amerikai televíziókban megszólaltatott orvosszakértők már a hétvégén jelezték: komolyabb baj húzódhat meg a háttérben, tekintettel arra, hogy az arizonai politikust korábban már többször operálták bőrrákkal.

A mostani beavatkozást elvégző híres Mayo klinika orvoscsoportja szerdán este közleményben jelentette be: glioblasztomát, a rosszindulatú agydaganatok egyik agresszív formáját diagnosztizálták, a vérrög is emiatt alakult ki. A daganatot eltávolították. McCain irodája szintén közleményt adott ki, amelyben tudatta, a 80 éves politikus hangulata jó, és Arizonában, a családja körében lábadozva bizakodik, hogy a várható kezelések hatásosak lesznek. Meghan McCain, a szenátor lánya – aki a Fox televízió egyik kommentátora – közleményben szögezte le, hogy édesapját “a rákbetegség sokféle módon érintheti, de megadásra soha nem kényszerítheti őt”.

Együttérző nyilatkozatok és közlemények sora jelent meg szerdán este a hír hallatán. Donald Trump a maga és a hitvese nevében kívánt mielőbbi gyógyulást. “John McCain szenátor mindig is nagy harcos volt. Gyógyulj meg hamar!” – fogalmazott közleményében az amerikai elnök. Elődje, Barack Obama – aki a 2008-as elnökválasztáson legyőzte a republikánusok elnökjelöltjeként az elnökségért induló McCaint – “amerikai hősnek” nevezte a szenátort, és közleményében azt írta: a legremekebb harcos, akivel találkozott. “A rákbetegség nem tudja, mire vállalkozott, küldd el a pokolba, John!” – olvasható Barack Obama közleményében.

Közleményben kívánt jobbulást Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének és Chuck Shumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője is. Szerdán este republikánus szenátorok egy csoportja az egészségbiztosítási törvény jövőjéről tanácskozott, s előtte a politikusok közös imádságot tartottak McCain gyógyulásáért. Lindsey Graham dél-karolinai szenátor, McCain egyik legjobb barátja közölte a szenátorokkal: a beteg politikus azt üzeni, hogy minél előbb igyekszik vissza a szenátusba.

McCain jelenleg a szenátus fegyveres ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke. A vietnami háborúban lelőtték a repülőgépét, és őt 1967 októberétől 1973 márciusáig fogságban tartották, megkínozták, és magánzárkában különítették el. Visszautasította, hogy előbb bocsássák szabadon, mint a többi amerikai katonát. Ekkortól tartják őt az "amerikai nemzet" hősének.

(MTI nyomán)

Frissítés: rosszak a kilátások

Átlagosan 12-18 hónapig lehet együtt élni a glioblasztomával, azzal a rosszindulatú agydaganattal, ami John McCain szenátort is megtámadta – közölte a New York Times. A republikánus politikus stábja szerdán jelentette be, hogy McCain súlyos beteg, és a múlt pénteken vérrögöt kellett eltávolítani a koponyájából.

A glioblasztoma az agydaganatok legagresszívebb változata. Kialakulásának oka ismeretlen, de annyi biztos, hogy az agyban jön létre, és nem máshonnan terjed át oda. Nem áll összefüggésben a melanómával, vagyis a bőrrákkal, amivel a múltban az arizonai szenátornak meg kellett küzdenie.

A múlt évben körülbelül 12 ezer új esetet diagnosztizáltak, de félő, hogy ez a szám a későbbiekben növekedni fog. Bár a tumor nagy részét el szokták távolítani műtéti úton, általában kevesebb mint egy éven belül visszatér, és újabb operációra van szükség. Miután pedig visszatér, meggyógyítani nemigen szokták tudni, és a kilátások ezért nagyon rossznak mondhatók. Kezelés mellett átlagosan 12-18 hónapig lehet együtt élni vele.

Edward M. Kennedy szenátor 2009-ben halt meg glioblasztomában, tizenöt hónappal azután, hogy a betegséget diagnosztizálták. Joseph R. Biden Jr. korábbi alelnök fia, Beau Biden 2015-ben szintén emiatt hunyt el, két évvel a kór felismerése után.

Dr. Mitchel Berger idegsebész, a Kaliforniai Egyetem glioblasztoma-szakértője szerint ha nagyon lassan is, de történt előrelépés a betegséggel kapcsolatban. Harminc évvel ezelőtt 1-2 százalék tudott csak együtt élni a betegséggel egy-két évnél tovább. Ma már legalább 25 százaléknyian vannak, akik háromtól öt évig, illetve még tovább életben maradnak.

(MNO)





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából