Oroszország felfüggesztette az Európa Tanácsnak (ET) szánt idei befizetéseit - jelentette be Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Thorbjorn Jagland ET-főtitkárral folytatott pénteki telefonbeszélgetésében.
Az orosz külügyi tárca szerint Lavrov azt is közölte az ET-főtitkárral, hogy a befizetéseket addig nem indítják újra, amíg nem állítják helyre teljes mértékben az orosz delegáció jogait az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésénél.
Miután Oroszország 2014 márciusában visszacsatolta a Krím félszigetet Ukrajnától, az ET határozattal megvonta a Parlamenti Közgyűlésébe delegált orosz képviselőktől a szavazati jogot, illetve az ET intézményeiben és választási megfigyelő misszióiban való részvétel jogát is. Az Európa Tanácsnak 47 ország a tagja, köztük Oroszország és Ukrajna is. Az orosz törvényhozás 18 képviselője vehet részt az ET Parlamenti Közgyűlésének munkájában.
Moszkva elégedetlen az ET égisze alatt működő Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) egy sor döntésével is. A strassburgi székhelyű bíróság, amelyhez az Emberi Jogok Európai Egyezménye előírásainak megsértésére hivatkozva lehet fordulni, június 20-án elmarasztalta Oroszországot a homoszexuális propagandát tiltó törvény miatt. Moszkva fellebbezést jelentett be az igazságtalan döntés ellen.
Az EJEB tavalyi közlése szerint Moszkva a bíróság által vizsgált 228 orosz vonatkozású ügy közül mindössze hatban nem sértette meg az Emberi Jogok Európai Egyezményét.
(MTI nyomán)
Az ET elmúlt egy éves munkásságából:
- Nem a muszlim hódítás Európa legnagyobb baja, hanem az iszlámellenesség és az antiszemitizmus!
- A magukat kiskorúnak hazudó sáskákat dédelgetné az "Európa" Tanács
- A halálbüntetés eltörlését sürgette az EU és az Európa Tanács