Az Egyesült Államok biztosította Szöult, hogy viselni fogja a Dél-Koreába telepített THAAD rakétavédelmi rendszer költségeit - közölte a dél-koreai elnöki hivatal vasárnap.

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön a Reuters hírügynökségnek adott interjúban azt mondta, Washington azt szeretné, hogy Szöul fizesse ki a mintegy egymilliárd dollárba kerülő védelmi rendszer árát.

A dél-koreai tájékoztatás szerint H.R. McMaster, Trump elnök nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap egy telefonbeszélgetés során biztosította szöuli tárgyalópartnerét, Kim Hvan Jint arról, hogy az Egyesült Államok továbbra is első számú szövetségesének tekinti az ázsiai-csendes-óceáni térségben Dél-Koreát. A szöuli közlemény szerint McMaster kifejtette, hogy Trump elnök kijelentése általánosságban értendő, ”az amerikai közvéleménynek a védelmi költségek igazságos megosztásával kapcsolatos várakozásával összhangban, amely minden szövetségesre vonatkozik”. Hozzátették, hogy a telefonbeszélgetést az amerikai fél kezdeményezte.

A két tanácsadó telefonbeszélgetését megelőző napon Észak-Korea – az ENSZ Biztonsági Tanácsának tilalma ellenére – újabb ballisztikus rakétával hajtott végre kísérletet, amely azonban minden jel szerint sikertelen volt.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea az észak-koreai rakétafenyegetéssel indokolja megállapodását a rakétavédelmi rendszer telepítéséről. Harry Harris admirális, az Egyesült Államok Csendes-óceáni Főparancsnokságának vezetője szerdán, az amerikai képviselőház fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának meghallgatásán azt mondta: a rakétavédelmi rendszerrel “észhez téríteni és nem térdre kényszeríteni” szeretnék az észak-koreai vezetőket. Kína és Oroszország ugyanakkor aggodalommal szemléli az amerikai rakéták jelenlétét a Koreai-félszigeten.

(MTI)

Kapcsolódó:

- Szombat hajnalra megint jutott egy sikertelen észak-koreai rakétakísérlet

- Trump azt hitte, könnyebb lesz az elnöki munka, mint az ingatlanbiznisz