A szíriai légierő nem vegyi támadást, hanem a felkelők egy nagy fegyverraktára elleni légicsapást hajtott végre Idlíb tartományban - közölte szerdán Moszkvában Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője. Izraelben viszont biztonsági tisztviselők inkább azt tartják valószínűnek, hogy a szíriai elnök rendszerének legmagasabb szintjén határozták el a vegyi fegyver keddi bevetését.

Az orosz védelmi minisztérium szóvivőjének közlése szerint, amelyet az Interfax orosz hírügynökség idézett, a szíriai légteret ellenőrző orosz eszközök adatai arról tanúskodnak, hogy kedden Han Sejkun település keleti részén a szíriai légierő mért csapást a felkelők egy fegyver- és lőszerraktárára, amelynek területén olyan műhelyek voltak, amelyekben mérgező anyagokkal töltött tüzérségi lövedékeket állítottak elő.

Az orosz védelmi tárca állítása szerint ebből az üzemből szállítottak vegyi fegyvereket Irakba is, mint azt a nemzetközi ellenőrök, valamint a helyi hatóságok korábban megállapították.

"Természetesen" van Tel-Aviv-i különvélemény

Izraelben ellenben úgy vélik, hogy a támadás célja a fegyveres ellenzéki csoportok elleni fenyegető üzenet volt, és a döntés "az Aszad-rezsim növekvő önbizalmán alapult". Jeruzsálem szerint egyelőre nem világos, hogy mindez Aszad pártfogóinak, Iránnak és Oroszországnak a jóváhagyásával történt-e.

Noha a szíriai hadsereg kiadott egy nyilatkozatot, amelyben cáfolta a vegyi fegyverek alkalmazását, Izraelben nem tekintik hitelesnek Damaszkusz hivatalos változatát, miszerint csak hagyományos fegyvereket vetettek be, ám az egyik támadásban megsérült egy a lázadók birtokában lévő vegyi fegyvert tartalmazó tartály.

Meg nem nevezett izraeli biztonsági források a Háárecben úgy vélik, hogy azért hajtottak végre csapást a lázadók kezén lévő Ildíb tartomány ellen, mert ott az utóbbi két hétben megsértették a tűzszüneti megállapodást.

Izraelben úgy tartják, hogy maga Aszad vagy rendszerének valamely vezető tisztségviselője hagyta jóvá a "különösen halálos" szarin bevetését, miután – az észak-szíriai Aleppó decemberi elfoglalását követően – a katonai sikerek megnövelték a rendszer önbizalmát.

Izrael szerint a "rezsim" birtokában a vegyi- és biológiai fegyverek tilalmáról született 2003-as egyezmény után is maradtak titokban vegyifegyverkészletek, köztük szarin ideggáz.

2013-ban a megállapodás keretében felszámolták a vegyifegyver-arzenált előállító infrastruktúra döntő többségét, de Szíria az utóbbi hónapokban az izraeli szakértők szerint megpróbálja újjáépíteni a vegyi fegyverek fejlesztéséért felelős tudományos szervezetét, és igyekszik újraindítani ezen fegyverek gyártását.

Külföldi források szerint Izrael jelentős erőfeszítéseket tesz a szomszédságában található fegyverarzenál feltérképezésére, és több alkalommal légicsapást hajtott végre, amikor Szíria területéről Libanonba, a Hezbollah radikális síita szervezethez próbáltak fegyverszállítmányokat eljuttatni.

(MTI nyomán)