Közveszélyes öngyilkosjelölt lehetett szerdai német lapértesülések szerint az ansbachi robbantás szíriai elkövetője, aki egy rejtélyes segítő révén, gyanús körülmények között érkezett 2014-ben Németországba. A Bild című lap egy 2015 elején készített pszichológiai szakvéleményre hivatkozva azt írta, az aleppói származású férfiről megállapították, hogy felesége és hat hónapos gyermeke halála után "látványos öngyilkossággal" vethet véget életének.
A dokumentum szerint elmondta, hogy öngyilkossági gondolatai vannak, és tett “előkészületeket” arra az esetre, ha kitoloncolják Bulgáriába. A szakvéleményben azt is rögzítették, hogy az elutasított menedékkérő egyszer egy üveg benzinnel a zsebében indult el a menekültügyi hatósághoz, de egy civil szervezet munkatársának sikerült visszatartania.
Johannes Dimroth, a szövetségi belügyminisztérium szóvivője szerdán Berlinben a kormányszóvivői tájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta, hogy sok más dokumentum mellett a szakvéleményt is vizsgálják, de tartalmáról a személyes adatok kezelésének szabályai alapján nem adhat felvilágosítást.
A Süddeutsche Zeitung című lap szintén a szakvéleményre hivatkozva azt írta, hogy a férfi elmondása szerint Aleppóban egy bombatámadásban súlyos sebesüléseket szenvedett, majd fogságba került és kínozták. Bulgáriában idegenrendészeti őrizetbe került, ahol ismét bántalmazták, sebesüléseit pedig nem látták el, hanem két hónapi fogság után egyszerűen kitették az utcára.
Ekkor azonban “szerencsére találkoztam egy szírrel, aki vett nekem egy repülőjegyet Ausztriába” – tette hozzá. Ez rejtélyes fordulat, mert nemigen vannak Bulgáriában szíriaiak, akik ismeretlen honfitársaiknak repülőjegyet vásárolnak – jegyezte meg a Süddeutsche Zeitung, rámutatva, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet célzottan igyekszik megnyerni labilis lelkiállapotú és szorult helyzetben lévő embereket.
Repeszdarabok által okozott, állandó fájdalommal járó térdsérülését Bécsben operálták meg, a bajorországi Ansbachban pedig pszichiátriai kezelést kapott. Kétszer kísérelt meg öngyilkosságot, majd július 24-én a bajorországi város központjában, egy szabadtéri koncert közelében felrobbantotta magát. A robbanásban meghalt, tizenöten megsebesültek.
A Süddeutsche Zeitung szerint a pokolgépet szakismeret nélkül állították össze. A legtöbb sebesülést nem is a robbanószerkezetbe töltött fémdarabok okozták, hanem a nyomáshullám miatt kitört ablakok, kirakatok üvegcserepei. A pokolgép egy “bombácska” volt – mondta a lapnak egy leszerelt amerikai katona, aki turistaként volt a helyszínen.
Az eddig közölt hivatalos adatok alapján a 27 éves elkövetőt 2014-ben Bulgáriában menedékkérőként regisztrálták, oltalmazotti jogállást kapott, és Ausztriában is regisztrálták, mielőtt Németországba érkezett. Menedékjogi kérelmét 2014 végén elutasították, és felszólították az ország elhagyására, majd kérelmére egészségi okok miatt felfüggesztették a kitoloncolását elrendelő határozat végrehajtását. A robbantás előtt 11 nappal, július 13-án ismét távozásra szólították fel, és közölték vele, hogy Bulgáriába szállítják, ha 30 napon belül nem hagyja el az országot önként.
A mobiltelefonján találtak egy videofelvételt, amelyen arról beszél, hogy Allah nevében merényletet hajt végre, bosszúból azért, hogy németek az iszlám útjába álltak és muszlimokat öltek, és Abu Bakr al-Bagdadit, az IÁ vezetőjét említi.
Az IÁ Aamák nevű propagandaoldala megjelentetett egy felvételt, amelyen egy arcát fekete sállal takaró férfi a többi között azt mondta, azért van Ansbachban, hogy véghez vihessen egy mártírsággal végződő műveletet. Ez arra utal, hogy a felvétel megegyezik azzal a videóval, amelyet mobiltelefonján találtak.
A nyomozást magához vonta a súlyos állam elleni bűncselekmények ügyében illetékes szövetségi legfőbb ügyészség. A robbantásról szóló sajtóhíreket a nyomozás érdekeire hivatkozva nem kommentálták.
Frissítés: Irakban és Szíriában is harcolt a szegény ártatlan menekült
Kétséges, hogy az ansbachi merénylet elkövetője éppen akkor akarta működésbe hozni a pokolgépet, amikor felrobbant, és igen valószínű, hogy valaki irányította a háttérből - mondta szerdán a bajor tartományi belügyminiszter.
Joachim Herrmann a tartományi kormány Gmund am Tegernsee településen tartott tanácskozásának szünetében újságíróknak elmondta: a szíriai elkövető a vasárnap este történt robbanás előtti percekben mobiltelefonján egy azonnali üzenetküldő alkalmazással “intenzív” üzenetváltást folytatott egy ismeretlennel, aki “nagymértékben befolyásolta a merényletet”.
Nem tudni, hogy az illető hol tartózkodott az üzenetváltás idején, és hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezethez tartozik-e – mondta a miniszter. Hozzátette, hogy a merénylet helyszínén és az elkövető szállásán talált nagy összegű készpénz is arra utal, hogy voltak megbízói. Mint mondta, valószínűtlen, hogy az összeget meg lehetett spórolni a menekülteknek járó készpénzes támogatásból.
Azt a kérdést is vizsgálják, hogy az elkövető valóban akkor akarta-e működésbe hozni a pokolgépet, amikor felrobbant. A szemtanúk beszámolói és az üzenetváltás alapján kétséges, hogy éppen abban a percben akart robbantani – mondta a miniszter. A német sajtó szerdán beszámolt az IÁ Al-Nabaa című heti magazinjának egy cikkéről, amely szerint az ansbachi támadó a merénylet előtti percekben folyamatos kapcsolatban volt a dzsihadista szervezet egy tagjával.
Az arab nyelvű magazin írása alapján az elkövető Irakban és Szíriában is harcolt, előbb az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet tagjaként, és 2013-ban csatlakozott az IÁ-hoz. A robbanószerkezet építéséhez Németországban látott hozzá, a munka három hónapig tartott. Az Al-Nabaa szerint a merénylő egyszer hajszál híján lebukott: ansbachi szállásán egy tőle független ügyben razziát tartott a rendőrség, és percekkel szobája átkutatása előtt rejtette el a pokolgépet.
Guido Steinberg, az egyik legtekintélyesebb német nemzetközi- és biztonságpolitikai kutató és tanácsadó intézet, a Tudomány és Politika Alapítvány (Stiftung Wissenschaft und Politik – Deutsches Institut für Internationale Politik und Sicherheit, SWP) Közel-Kelet és terrorizmus szakértője az RTL országos kereskedelmi televíziónak azt mondta: nincs ok arra, hogy bárki is kételkedjen az Al-Nabaa írásának hitelességében.
(MTI)
Kapcsolódó: Mindenki tudta, hogy a templomi gyilkos időzített bomba, anyja is szólt a rendőrségnek, de nem léptek