A görög miniszterelnök vétót helyezett kilátásba arra az esetre, amennyiben az EU-tagországok állam- és kormányfői nem garantálják számára, hogy a jövőben nem fogják lezárni Görögország északi, Macedóniával közös határát.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának második napi ülésére érkezik 2016. február 19-én
Nevük elhallgatását kérő illetékesek pénteki közlése szerint Alekszisz Ciprasz ezzel a felvetéssel az uniós vezetők csütörtökön kezdődött csúcsértekezletének nyitónapi munkavacsoráján állt elő.
Az utóbbi időben több uniós ország részéről is elhangzottak a görög-macedón határ lezárására vonatkozó javaslatok, amire szerintük a bevándorlóáradat megfékezése érdekében lenne szükség.
Ciprasz állítólag arra szeretne garanciát, hogy a március 6-ra tervezett EU-Törökország csúcstalálkozóig egyetlen uniós tagállam sem fogja egyoldalúan lezárni a határait, máskülönben nem fogadja el a mostani tanácskozás konklúzióit.
Az osztrák kormány korábban bejelentette, hogy Ausztriában életbe lépett az az intézkedés, amelynek értelmében a továbbutazókkal együtt naponta legfeljebb 3200 migráns léphet be az ország területére, és a déli határnál legfeljebb 80 menedékkérelem nyújtható be.
A menekültáradat miatt tavaly több tagállam is elrendelte a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását, Athénban pedig attól tartanak, hogy az ország területén rekednek a betolakodók.
"Dominóhatást indíthat, ha Ausztria lezárja a határait" - közölte egy név nélkül nyilatkozó görög kormányzati tisztségviselő. "Angela Merkel (német kancellár) ígéretet tett rá, hogy Németország álláspontja nem fog változni március 6-ig. A többi tagállamtól is ugyanezt kérjük" - tette hozzá.
Más források szerint a görög miniszterelnök arra szeretne biztosítékot, hogy nem zárják le Görögország északi, Macedóniával közös határát. Az utóbbi időben több uniós ország részéről is elhangzottak a görög-macedón határ lezárására vonatkozó javaslatok.
A görög kormányfő pénteken háromoldalú megbeszélést folytatott Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia államfővel, annak tartalmáról azonban egyelőre nem szivárogtak ki részletek.
A csúcstalálkozó második napjának eredetileg reggel 10 órára tervezett plenáris ülése még mindig nem kezdődött meg, jelenleg szűkebb körű egyeztetések zajlanak az uniós vezetők között. A helyszínen lévő illetékesek szerint a tárgyalás akár éjszakáig is elhúzódhat.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: Az Európai Tanács zárónyilatkozata szerint "végre kell hajtani a menekültek szétosztásáról hozott döntést"