Az amerikai elnök jövő szerdán ellátogat Baltimore-ban a muzulmán közösségi házba, ahol a többi között mecset is működik. A bejelentésnek máris élénk sajtóvisszhangja van, ugyanis az Egyesült Államokban jelenleg növekszik az iszlámellenesség.

A Baltimore nyugati részén található muszlim ház az Egyesült Államok keleti partjának egyik legnagyobb muzulmán központja, amely - ahogyan a The Washington Post című napilap idézi a központ vezetőjét - "a különböző hátterű, gyarapodó lélekszámú muszlim közösség eligazodási pontjává kíván válni a befogadás és tolerancia szellemében".

Barack Obama a Fehér Ház hivatalos jelentése szerint azért látogat el a központba, hogy kifejezze elismerését mindazért, amit a muszlim amerikaiak tettek az Egyesült Államokért.

Az elnök ugyanakkor demonstrálni szeretné a vallásszabadság fontosságát. "Az elnök hisz abban, hogy nemzetünk egyik legnagyobb ereje éppen különbözőségeink gazdagságában rejlik, abban, hogy a különböző hitben élő és különböző hátterű amerikaiak képesek együtt élni, s hogy mindannyian ugyanahhoz az amerikai családhoz tartozunk.

Ahogyan az elnök fogalmaz: a muszlim amerikaiak barátaink és szomszédaink, munkatársaink és sporthőseink, és ők azok a férfiak és nők is, akik egyenruhában védik hazánkat" - olvasható a Fehér Ház közleményében.

George W. Bush elnökként 2001-ben, hat nappal a szeptember 11-i terrortámadások után látogatott el a washingtoni muszlim központba, ahol kijelentette, hogy "az iszlám vallás békességes", és "a terror nem az igazi iszlám arca". Az Egyesült Államokban az "iszlámfóbia" jó ideig nem volt téma, de amióta az Iszlám Állam nevű terrorszervezet megerősödött Irakban és Szíriában, felerősödött a félelem az iszlám vallástól is.

Ráadásul a washingtoni szövetségi törvényhozásban - a kongresszusban - a republikánus törvényhozók és egyes republikánus elnökjelölt-aspiránsok is egyre gyakrabban hangoztatják, hogy megálljt kellene parancsolni a Közel-Keletről érkező "menekülteknek".

Ted Cruz texasi szenátor és Jeb Bush volt floridai kormányzó - mindketten a republikánusok elnökjelöltségéért küzdenek - egyenesen azt javasolták, hogy a menedékkérőket a vallásuk alapján kellene szelektálni, Donald Trump üzletember pedig decemberben arra szólított fel, hogy teljesen le kellene zárni az Egyesült Államok határait a muszlim vallású beutazók előtt.

Obama elnök viszont egyre erőteljesebben hallatja hangját a muszlimellenes retorikával szemben. A The Washington Post idézi a Fehér Ház egyik volt tanácsadóját, Dan Pfeiffert, aki szerint Obama mecsetbeli látogatásának szimbolikájára az egész országban odafigyelnek majd. "Jelenléte nagyon erőteljes üzenet az amerikai muszlimok közösségeinek" - idézi a washingtoni lap a volt tanácsadót.

(MTI nyomán)